18 il ve ilçe için önerilen yeni isimler

Demokratikleşme paketi ile il ve ilçelere eski ismine dönüş kapısı açılınca, özellikle Doğu ve Güneydoğu'dan TBMM'ye isim iadesi için teklif yağdı.

18 il ve ilçe için önerilen yeni isimler
Talepleri değerlendiren AK Parti, değişiklik tamamlanmadan w, x, q harfleriyle ilgili isteği de işleme aldı.
Başbakan Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı demokratikleşme paketi çerçevesinde il ve ilçelerde eski isimlere dönüşün kapısı açılınca, Meclis'e de bu yönde teklif yağdı. AK Parti gelen teklifleri İçişleri Bakanlığı'na göndermeye başladı.

Hakkari için 'Cölemrg' ismi
Star Gazetesi'nin haberine göre; İçişleri Bakanlığı'ndan bu tekliflerden uygun olanların yer alacağı bir torba tasarı gelmesi bekleniyor. W, x, q harfleriyle ilgili değişiklik olmamasına karşın Meclis bu yöndeki talepleri işleme aldı. AK Partili milletvekillerinin memleketleriyle ilgili isim değişikliği teklifleri grup başkanlığı tarafından doğrudan TBMM Başkanlığı'na gönderilmiyor. Bunun yerine teklifler bakanlığa gönderilmeye başlandı. Böylece bakanlıkca uygun görülen yer adlarının değişikliği konusunda hükümetten bir torba tasarı gelmesi bekleniyor.

Yasal düzenleme ile değiştirilecek
BDP'li milletvekilleri ise başta Diyarbakır olmak üzere Doğu ve Güneydoğu'daki bir çok il ve ilçenin adının Kürtçe olarak değiştirilmesi için teklif verdi.

TBMM Başkanlığı'nın içeriğindeki Kürtçe isimler ve Q,W,X harfleriyle birlikte işleme koyduğu yasa değişikliği tekliflerine göre değiştirilmesi istenen iller de bilerlendi.

BU İSİMLER LİSTEYE GİRDİ
Diyarbakır:  Amed
Van:  Wan,
Bitlis:  Bedlis
Hakkari:  Colemêrg
Bingöl:  Cewlihg
Erzurum:  Erzerom
Tanınmış bazı ilçeler için öneriler isimler de şöyle:
Sur:  Dikran Amed
Bağlar: Rezan
Yenişehir:  Bajare Nuh
Silvan: Miya Farqin
Kulp: Pasur
Dicle: Piran
Adilcevaz:  Elcewaz,
Güroymak:  Norşen,
Tatvan:  Tetwan,
Ahlat:  Xelat
Tekman:  Tatos,
Hınıs:  Xınus
/Haber7
Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2013, 10:34
YORUM EKLE
YORUMLAR
mustafa SARIKAYA
mustafa SARIKAYA - 6 yıl Önce

OLDU GİBİ KALSIN

halide şseker
halide şseker - 6 yıl Önce

değiştirilmesin