banner527

15 bin kişiye ücretsiz Avrupa gezisi imkanı!

AB Discover EU projesi kapsamında gençlere Avrupa'yı gezme imkanı veriyor. Projenin bütçesi 12 milyon euro.

15 bin kişiye ücretsiz Avrupa gezisi imkanı!

Avrupa Birliği (AB) tarafından Perşembe günü tanıtımı yapılan “Discover EU” (AB’yi keşfet) programı kapsamında 18 yaşında olan toplam 15 bin Avrupalı genç, bu yaz AB ülkeleri hiçbir ücret ödemeden gezebilecek.

Jüri tarafından seçilen 15 bin kişiye 28 üye ülkede bir aya kadar tren, otobüs, gemi ve bazı uçakları ücretsiz kullanma fırsatı tanınacak. Katılımcı gençler Avrupa içerisinde dört ülkeye kadar ziyarette bulunabilecek.

İKİNCİ BAŞVURU AÇILABİLİR

Gelecek ay iki hafta süre boyunca Avrupa Gençlik Portalı üzerinden kabul edilecek başvurular, bir jüri tarafından değerlendirilmeye alınacak. İlk etapta 15 bin kişinin seçilmesinin ardından, elde kalan bütçeye ve ilk katılımcıların değerlendirmelerine göre ikinci bir başvuru sürecinin açılması planlanıyor. AB Komisyonu tarafından yapılan açıklamada, sözkonusu programın gençlere “kıtanın zengin kültürel mirasını keşfetme, diğer insanlarla iletişime geçme, diğer kültürlerden bir şeyler öğrenme ve Avrupa’yı birleştiren şeyin ne olduğunu keşfetme” fırsatı tanıyacağı söylendi.

Avrupa Parlamentosu tarafından önerilen projenin 12 milyon euroluk bir bütçesi bulunuyor. Discover EU programının AB’nin tanıtım ve teşvik sürecine katkı sağlaması hedefleniyor.

YORUM EKLE