Kamu

Günde 300 TL’ye çalışacak personel aranıyor ama bulunamıyor!

Türkiye’de corona virüsü salgını nedeniyle internet üzerinden alışverişler arttı. Vatandaşlar bulaş riskine karşı birçok ihtiyaçlarını internet aracılığı ile gidermeye başladılar. Bu da esnaf ve şirketlerin motokurye ihtiyaçlarını arttırdı. Uluslararası Döner Federasyonu (UDOFED) Genel Başkanı Mehmet Mercan konu hakkındaki açıklamalarında günde 300 TL’ye çalışacak personel arandığını ama bulunamadığını söyledi.

Türkiye’de corona virüsü salgını nedeniyle bir süredir restoran ve kafe gibi işletmeler sadece paket servis ile hizmet verebiliyorlar. Bu durum esnafların motokurye ihtiyaçlarının da artmasına neden oldu. Konu hakkında açıklamalarda bulanan UDOFED Genel Başkanı Mehmet Mercan, “Günde 300 TL veriyoruz, aylık 9 bin lira eder. Günlük 300 TL yevmiyeye adam arıyoruz ama bulamıyoruz” ifadelerini kullandı.

“Sektörde motorcu yok”

Motokuryelerin büyük firmalardan 10 bin TL ve üstü para kazandığını söyleyen Mercan, “Bizde maaş onlara göre düşük olduğu için gidiyorlar. Sektörde motorcu yok. ‘Ben motorcu olurum abi, ehliyetim yok, sigorta da istemem, kaza yapmam’ diyen acemiler geliyor. “ dedi.

“Devletin bu işe el atması lazım”

Çok sayıda motor kuryesinin kaza geçirdiğini söyleyen Mercan açıklamalarında devletin kazaları önlemesi ve sektörün ihtiyacına göre eğitimlerin vermesi için harekete geçmesi gerektiğini ifade etti. Konuya ilişkin açıklamalarda, “Ciddi ölümler var. Bu ölümler kimsenin dilinde değil. Devletin bu işe el atması lazım. Hem kazaların önlenmesi hem de sektörün ihtiyacına göre eğitimlerin verilmesi lazım. Bu alanda rant fazla” ifadeleri kullanıldı.