EkonomiGündem

Gümüş, Altını geçti! Yatıcımcıların yüzünü güldürdü

2020'nin ilk 8 ayında yüzde 57,6 ile yatırımcılarına en çok kazandıran gümüş oldu.

Emtia piyasasında işlem gören 18 ürünün fiyat hareketlerine göre kazanç verileri derlendi. Verilere göre piyasadaki 9 ürün yatırımcısına kazandırırken 9 ürün ise kaybettirdi. Emtia piyasasında, ocak-ağustos döneminde yüzde 57,6’lık değerle yatırımcısına en çok kazandıran gümüş oldu.

ALTIN GÜMÜŞÜN GERİSİNDE KALDI

Altın ise gümüşten sonra yatırımcısına en çok kazandıran ikinci ürün oldu. Altın koronavirüs pandemisinin yaşandığı yılın ilk 8 aylık döneminde yatırımcısına yüzde 29,7 kazandırdı.

Yıl boyunca yaşanan ABD – Çin gerilimi ve koronavirüs salgını dolayısıyla altın ons fiyatında sürekli dalgalanma oldu. Altının onsu geçen ay 2.075,11 dolarla tarihin en yüksek seviyesini görmüştü.

GÜMÜŞ GÜVENLİ LİMAN OLDU

Analistler, gümüş fiyatlarını destekleyen en önemli etkenlerin, gümüşün güvenli liman olarak görülmesi ve gümüş arzında son dönemde gözlemlenen problemler olduğunu bildirdi. Gümüş ağustos ayında 29,859 dolarla 7,5 yılın en yüksek seviyesini gördü.

Altının ardından doğal gaz yüzde 20,1, paladyum yüzde 16,1, çinko yüzde 11,4, nikel yüzde 10,3, bakır yüzde 8,7, kakao yüzde 4,5, kurşun yüzde 2,9, değer kazandı.

Etiketler

İlgili Makaleler