Gündem

Gülse Birsel Suriyeliler hakkında "karışık" dedi! Plajlarda keyif mi çatıyorlar?

Gürse Birsel Suriyelilerin plaja alınmaması, tekrar gelmeye başlamaları ile tekrar gündeme gelen Suriyeli mülteciler için Hürriyet gazetesinde bir yazı yazdı. İşte o güne damga vuran açıklamalar…

FAKİR, HÜZÜNLÜ, ÇARESİZ MÜLTECİLER…

Gülse Birsel, Hürriyet için yazdığı köşe yazısında Suriyeliler hakkında bir yazı yazdı. Olay yaratan ve gündeme oturan çarpıcı açıklamalar yapan Gürse Birsel, “Fakir, hüzünlü, çaresiz mültecileri görünce acı hissediyor, var olan yardımlara seviniyorum. Öte yandan bu şartlardaki on binlerce vatandaşıma niye bu yardımlar yapılmıyor, Suriyelilerin imtiyazı ne diye düşünüp sinirleniyorum.

SAPASAĞLAM MÜLTECİLER PLAJLARDA KEYİF Mİ ÇATIYOR?

Öte yandan mültecilerin son zamanlarda polisiye olaylarda gitgide daha çok rol almaya başladıklarını gözlüyor, geleceğimiz ve güvenliğimiz için endişeleniyorum.“Sapasağlam Suriyelilerin ülkelerinde savaşmaması/bizim plajlarda keyif çatması” tartışmasının, çok “tartışmalı” olduğunu düşünüyorum! Her hikâyeyi ayrı ayrı dinlemek gerekir. Kim turist, kim burada çalışıp tatil gününde gezen Suriyeli? Hangisi savaştan kaçmış, hangisi beğendiği ve hiçbir kontrol olmadığı için tercihen gelmiş burada yaşıyor? Çatışmadan kaçıp gelen kadın ve çocuklara ise bu konuda söylenecek bir şey yok diye düşünüyorum.

MERHAMET-TEDİRGİNLİK, ŞEFKAT – KIZGINLIK ARASINDA GİDİYORUM

Mültecilerle ilgili hislerim merhamet-tedirginlik, şefkat-kızgınlık arasında gidip geliyor ve karışık!

Aslında hikâye şu…

4 MİLYON İNSAN GELMİŞ, NE YAPACAĞIZ?

On bin, yüz bin, hatta beş yüz bin mültecimiz olsaydı, böyle bir yazı yazmayı bile ayıp bulurdum.

Ama 4 milyon insan gelmiş ve gelmeye devam ediyor. Ne yapacağız? Ne?

Bir cevap yazın