GündemSağlık

Grip ve koronayı aynı anda geçirenlerin ölüm riski 6 kat fazla!

İngiltere'de yapılan bir araştırma korkutan sonucu gözler önüne serdi. Yapılan araştırmaya göre grip ve koronavirüsü aynı anda geçiren hastaların genel nüfusla kıyaslandığında ölüm riskini 6 kat fazla taşıdığı ispatladı. 

İngiltere’de yapılan bir araştırma, uzun zamandan bu yana merak edilen bir sorunun cevabını da ortaya koydu.

İngiltere’de devlete bağlı Kamu Sağlığı Kurumu (PHE), 20 Ocak ve 25 Nisan tarihleri arasında Birleşik Krallık’ta hem Covid-19 hem de grip için test edilen yaklaşık 20 bin  kişinin verilerini inceledi.

Araştırmacılar, pandeminin başlangıcından Mayıs ayına kadar yapılan testlerin sadece hastanelerle sınırlı olduğunu ve araştırmaya konu olan, Covid-19 hastalarının orta ve şiddetli semptomlara sahip hastalar olduğunu vurguladı.

ÖLÜM RİSKLERİ 6 KAT DAHA FAZLA

Çalışmada 58 kişinin hem korona virüs hem de grip enfeksiyonuna aynı anda sahip olsuğu tespit edildi. Araştırmacılar, her iki hastalığı olan kişilerin sayısı az olsa da, çift-enfekte olanlarda ölüm riskinin  genel nüfusa kıyasla yaklaşık altı kat (5,92) daha fazla olduğunu açıkladı.

Diğer taraftan, sadece Covid-19 ile enfekte olanlara kıyasla her iki virüsü de taşıyan hastaların ölüm riskinin 2,3 kat daha yüksek olduğu bulundu.

YÜZDE 27’Sİ HAYATINI KAYBETTİ 

Uzmanlar, çift enfeksiyonu olan kişilerin yüzde 43’ünün, sadece Covid-19 için pozitif olanların yüzde 27’sinin hayatını kaybettiğini belirtti. Grip için ise ölüm oranı yüzde 4,8 olarak açıklandı. Bununla birlikte araştırma ekibi testler tüm popülasyona değil, en hasta insanlara yönelik olduğu için, çalışmadaki ölüm oranlarının çok daha yüksek olabileceğine dikkat çekti.

ALTTA BAŞKA SAĞLIK SORUNLARI OLANLAR BÜYÜK TEHLİKEDE

Uzmanlar, çift enfeksiyonu olan kişilerin yüzde 43’ünün, sadece Covid-19 için pozitif olanların yüzde 27’sinin hayatını kaybettiğini belirtti. Grip için ise ölüm oranı yüzde 4,8 olarak açıklandı.

İngiltere Kamu Sağlığı Direktörü Profesör Yvonne Doyle, “Grip ve Covid-19’un ikisine birden yakalanırsanız başınız çifte belada demektir. Ve bu enfeksiyonların her ikisine de yakalanma olasılığı en yüksek olan kişiler, zayıf bağışıklık sistemi nedeniyle ciddi sonuçlar yaşayacak kişiler olabilir. Lütfen bu kış kendinizi gribe karşı koruyun” diye konuştu.

Araştırmanın sonuç raporunda uzmanlar, uygulanan testlerin herkese değil, en hasta insanlara yönelik olduğu için çalışmadaki ölüm oranlarının beklenenden yüksek çıkmış olabileceğini ifade etti.