Sağlık

Grip aşısı krizi büyüyor! “10 milyon grip aşısına ihtiyaç var!”

Koronavirüs (Covid-19) ile mevsimlik gribin birbirine karışmaması için özellikle kronik hastalığı olan vatandaşların yaptırması gereken grip aşısı problemi büyüyor.

Türk Eczacıları Birliği, grip aşısının henüz Türkiye’ye gelmemesine rağmen talebin fazlalığına dikkat çekerek, “Tüm bu parametreler göz önüne alındığında Türkiye’nin bu süreci sorunsuz atlatabilmesi adına 10 milyon civarında aşıya ihtiyacı olduğu söylenebilir” diyerek uyarılarda bulundu.

“1.5 MİLYON DOZ GELECEK”

Türk Eczacıları Birliği (TEB) , yazılı bir açıklama yaparak, grip aşısına talebin Koronavirüs pandemisi nedeniyle geçen yıllara oranla bir hayli arttığına dikkat çekerek krizin daha da büyüyeceğini ifade etti. Tedarikçi firmaları Türkiye’ye gönderilecek aşı miktarının talep edilenden çok az olduğunu açıkladığına dikkat çeken TEB, “Geçtiğimiz yıl grip aşıları aralık ayında ülkemize gelmiş ve pandemi olmamasına rağmen ihtiyacı karşılamada yetersiz kalmıştı. Ülkemizde pek çok farklı coğrafi bölgenin bulunması sebebiyle yaşanan iklim farklılıkları da göz önüne alındığında grip mevsimi başlamış durumda. Grip aşılarının ise 15 Ekim tarihinden sonra, 1.5 milyon doz civarında geleceği bilgisi mevcut” denildi.

“GRİP AŞISI OLMASI GEREKENLER VAR”

Açıklamada, koronavirüs salgını nedeniyle 65 yaş üzeri, 5 yaş altı ve kronik hastalığı bulunan kişilerin zatürre ve grip aşısı olmasının önemine dikkati çekildi. Bunun yanı sıra 18 yaş altında olup sürekli aspirin kullanmak zorunda olanların, hamilelerin, bakım evinde veya toplu yaşam alanlarında yaşayanların, ilaç kullanan şeker hastalarının, böbrek yetmezliği olan kişilerin, bağışıklık sistemlerini zayıflatacak bir hastalığı olanlar ya da ameliyat olanların, sağlık çalışanlarının grip aşısı olmalarının tavsiye edildiği anlatıldı.

’10 MİLYON CİVARINDA AŞIYA İHTİYACI OLDUĞU SÖYLENEBİLİR’

“Tüm bu parametreler göz önüne alındığında Türkiye’nin bu süreci sorunsuz atlatabilmesi adına 10 milyon civarında aşıya ihtiyacı olduğu söylenebilir” değerlendirmesi yapılan açıklamada, şunlar kaydedildi:
“Aşı henüz ülkemize gelmemesine rağmen aşıya olan talebin fazlalığı ve buna karşılık yeterli dozda aşının gelmeyecek olması, bir sağlık meslek örgütü olarak bizleri kaygılandırmaktadır. Aşı sayısının yeterli olmaması durumunda eczanelerimizde kaosun yaşanacağı, eczacılarımız ile hastalarımızın karşı karşıya geleceği ve en önemlisi de halk sağlığının zarar göreceği ortadadır. Grip aşısı sayısının yetersizliğinin yanı sıra aşıların dağılımı konusundaki yöntemin belirsizliği de bizleri kaygılandırmaktadır.”

“KAOS YAŞANABİLİR!”

“Bu noktada eczacılarımızın birinci basamak sağlık hizmetinin önemli birer parçası olduğunu hatırlatıyoruz. Grip aşıları, her zaman olduğu gibi eczanelerimiz aracılığıyla hastalarımıza ulaştırılmalı, aşıların eczanelerimizden çıkarılmaması gerekmektedir. Kaos yaşanmaması adına, 65 yaş üstü ve kronik hastalığı bulunanlar için aile sağlık merkezlerinde aşıların reçetelendirilmesinin ardından aşı eğitimi almış eczacılarımız tarafından hastalarımıza aşı uygulamasının yapılması ve akabinde İlaç Takip Sistemi’ne kaydedilmesi önerimizi ilgili mercilere ilettik. Vaktin daraldığının altını çiziyor ve acilen yanıt almak istediğimizi belirtiyoruz.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu