Ekonomi

Gram altın 406 TL’nin üzerine çıktı! Citigroup: Önümüzdeki 3-5 aylık dönemde rekor kıracak!

Altın fiyatları son günlerde yaşadığı yükseliş ile gündemden düşmüyor. Son olarak gram altının fiyatı 406 TL’nin üzerine çıktı. Vatandaşlar altın fiyatlarının ne olacağını merak ederken, ABD merkezli Citigroup analistleri, altının önümüzdeki üç ila beş aylık dönemde rekor kıracağını açıkladı.

ABD merkezli bankacılık devi Citigroup Inc. Altın fiyatları hakkında tahminlerini açıkladı. Banka analistleri tarafından yapılan değerlendirmelere göre; Gevşek para politikası, düşük reel faizler, rekor ETF girişleri ve altın varlıklarında alımların artması, altın fiyatlarında yaşanan artışları da destekliyor.

En yüksek seviyeye 2011’de ulaşmıştı

Aralarında Ed Morse’un da bulunduğu Citi analistlerinin hazırladığı raporda, altının dolar cinsinden yeni zirveler görmesi beklentisi ilgili risklerin devam edebilecek bir deflasyon şoku veya Fed’den büyük bir şahin dönüş olabileceğini belirtti. Raporda bu ihtimalin 2020’de gerçekleşmesinin düşük bir ihtimal olduğu açıklandı.

Altının en yüksek seviyesi 1,921.17 dolar ile 2011 yılında görülmüştü. Şimdi ise spot altın TSİ 09:45’te ons başına 1,810 dolar seviyesinden işlem gördü.

Türkiye’de altın fiyatları

Türkiye’de ise altın fiyatları güne yükselişle başladı. Gram fiyatı, 406 liranın üzerine çıktı. Çeyrek altın 664 lira, cumhuriyet altını da 2.704 liradan işlem görüyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu