Muğla Haberleri

Görme engelliler satranç şampiyonasına hazırlanıyor

Turkuaz Engelliler Eğitim Sanat ve Spor Kulübü Derneği Muğla’da ilklere imza atmaya devam ediyor. Görme engelliler için ilk ve tek olma özelliği taşıyan dernek aynı zamanda spor kulübü sıfatıyla da engellileri spora kazandırıyor.

Turkuaz Engelliler Eğitim Sanat ve Spor Kulübü Derneği engellilerin sosyal hayata etkin şekilde katılımlarını sağlayacak yeni bir hizmet sunuyor.  Engelli bireylerin ve ailelerinin toplumla bütünleşme sürecini; eğitim, sanat ve sporla destekleyerek toplumsal hayata katılımlarını teşvik ediyor. TURKESK’in girişimi ve Milas Halk Eğitim Merkezinin katkılarıyla Baltalıkapı Cafe ve Restoran da görme engelli bireylere özel satranç eğitimi veriliyor. Yeni başlayanlar için temel satranç dersleri verilirken orta ve ileri düzeydeki sporculara da 2020 Ocak ayı sonunda yapılacak olan Türkiye Satranç Şampiyonası için antrenman olanakları da sağlıyor. Hafta da iki gün verilen satranç kursu toplamda yüz saat planlanarak eğitimlerin tamamlanması amaçlanmaktadır.

Türkiye Görme Engeliler Satranç Şampiyonasında her yıl dereceye giren sporcu Seher Yılmazer, Milas Halk Eğitim Merkezinin açtığı kursta antrenör ve eğitmen olarak her bir kursiyere özel ders verir gibi bire bir ilgilenilerek eğitimler veriyor. Muğla’da ilk ve tek olan görme engelliler branşında hizmet veren spor kulübü, Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonunun 2020 yılı faaliyet takviminde yer alan branşlarda Muğla’yı temsil edebilmeyi amaçlayan TURKESK,  şampiyonalara katılabilmek için sporcu yetiştiriyor.

Görme engelli sporcu yetiştirmeyi amaçlayan satranç kursunun ilk gününde Milas Halk Eğitim Müdürü Tunahan Bayram, Türkiye Satranç Federasyonu Milas İlçe Temsilcisi Elif Vildan Altınbozan ve Firuzpaşa Mahalle Muhtarı Recep Payan satranç kursunu açılışında hazır bulundular.

TURKESK’in spor direktörü Metin Erat verdiği demeçte “her insanda türlü yeteneklerin olduğunu, ancak bunların ortaya çıkabilmesi için eğitimin şart olduğunu, satrancın da kişilerin yeteneklerini tespit etmede bir araç olması nedeniyle eğitim yönüyle genç yetenekleri keşfetmeyi ve spora kazandırmayı amaçlıyoruz” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapalı