Gündem

Google’dan flaş Türkiye kararı: 1 Kasım’dan itibaren ücret alacak!

Dünyanın en ünlü arama motoru Google Türkiye hakkında karar aldı. Buna göre, Google Türkiye’de yayınlanan reklamlar için ek yüzde 5’lik kesinti yapacak.

Dev arama motoru şirket müşterilerine gönderdiği mail ile Türkiye kararını duyurdu. Gönderilen maile göre, şirket 1 Kasım 2020’den Türkiye’den ücret alacak. Şirketten konu hakkında yapılan yapılan açıklamada, “1 Kasım 2020 tarihinden itibaren Türkiye’de sunulan reklamlar için bir sonraki faturanıza veya hesap özetinize yüzde 5 Türkiye Yasal İşletme Maliyetleri eklenecektir. Türkiye’deki düzenlemelere uymanın karmaşıklığı ve maliyetindeki önemli artışlar nedeniyle Yasal İşletme Maliyetleri eklenmektedir” ifadeleri kullanıldı.

Maliyet ve karmaşıklığın artması nedeniyle eklendi

Google Türkiye’nin yanı sıra Birleşik Krallık ve Avustralya’da yayınlanan reklamlar için de ücret alacak. Şirket konu hakkında yaptığı bilgilendirmede, “Yasal İşletim Maliyetleri, Türkiye’de yasal düzenlemelere uymanın getirdiği maliyet ve karmaşıklığın önemli ölçüde artması nedeniyle eklenmektedir. Avusturya ve Birleşik Krallık’ta DST ücreti, bu ülkelerdeki yeni dijital hizmet vergilerinden kaynaklanmaktadır.” Açıklamasında bulundu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu