Gündem

Google Play’den kaldırıldı! Telefonunuzda varsa hemen silin!

Google Play’de yer alan 25 uygulama kaldırıldı. Kaldırılan uygulamaların kötü niyetli yazılım olduğu ve kullanıcıların şifrelerini çaldığı öğrenildi. İşte kaldırılan o uygulamalar…

Tüm dünyada akıllı telefon kullanıcıları telefonlarına çeşitli uygulamalar yüklüyorlar. Eğitimden sağlığa, oyunlardan dijital bankacılığa kadar geniş bir yelpazede yer alan uygulamalar bazen kötü niyetli yazılımlara sahip olabiliyorlar. Bu kapsamda Rio Reader LLC isimli bir geliştirici tarafından oluşturan uygulamaların kullanıcıların Facebook şiflerini çaldığı ortaya çıktı. Şifre çalan 25 uygulama Google Play tarafından kaldırıldı. Uygulamaların 2,34 milyondan fazla indirildiği öğrenildi.

 

Hemen silin ve şifrenizi değiştirin

Konuya ilişkin açıklama yapan Siber güvenlik şirketinde Operasyon Direktörü olan Alev Akkoyunlu, “Bu uygulamaların arka planda başka güvenlik zafiyetleri yaşatabilir. Bir dahaki sefere bir uygulamayı indirmek istediğinizde, yorumlara ve indirme sayısına dikkat edin. Tek kelimeyle anlatılmış, dört veya beş yıldızlı yorumlara sahip profesyonel görünümlü uygulamaların çoğunun, aslında başka bir amaç için geliştirilmiş olabileceği dikkate alarak bu uygulamaların hemen silin ve Facebook şifrelerinin değiştirilmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Hangi uygulamalar kaldırıldı?

1. Super Wallpapers Flashlight
2. Padenatef
3. Wallpaper Level
4. Contour level wallpaper
5. Iplayer & iwallpaper
6. Video maker
7. Color Wallpapers
8. Pedometer
9. Powerful Flashlight
10. Super Bright Flashlight
11. Super Flashlight
12. Solitaire
13. Accurate scanning of QR code
14. Classic card game
15. Junk file cleaning
16. Synthetic Z
17. File Manager
18. Composite Z
19. Screenshot capture
20. Daily Horoscope Wallpapers
21. Wuxia Reader
22. Plus Weather
23. Anime Live Wallpaper
24. iHealth step counter
25. Com.tyapp.fiction

İlgili Makaleler