Kültür Sanat

Google İlhan Koman'ı başlangıç ekranına koydu… İlhan Koman kimdir?

Google, giriş ekranına İlhan Koman’ı koyunca herkes büyük bir merakla bu konuyu araştırmaya başladı. Bizim çok tanıyamadığımız değerlerimizden olan İlhan Koman’ı Google unutmadı… Ünlü heykeltraşımıza yer verdi. Peki İlhan Koman kimdir? Nerelidir? Kaç yaşında öldü? Eserleri nelerdir? İşte İlhan Koman…

İLHAN KOMAN’IN HAYATI…

İlhan Koman, 1921’de Edirne’de doğdu. Edirne Lisesi’ni bitirdikten sonra, 1941’de İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü’ne girdi. Bir yıl sonra heykel bölümüne geçti, Rudolf Belling’in öğrencisi olarak 1945’te bu okulu bitirdi.1947-50 arasında Fransa’da Academie Julian ve l’Ecole du Louvre’da çalışmalar yaptı ve ilk sergisini Paris’te açtı. 1958’e kadar İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi’nde öğretim üyeliği yaptı, daha sonra İsveç’e yerleşti ve ölümüne kadar orada yaşadı.1967’de Stokholm Uygulamalı Sanatlar Yüksek Okulu’na öğretim üyesi olarak kabul edildi. Bu dönemde yeni geometrik türevler ve yel değirmenleri gibi bilimsel buluşları tescillendi. Anıtkabir’in büyük rölyeflerinden doğu kanadını yaptı.1954 Ankara Devlet Sergisi’nde ikincilik, 1955 Ankara Devlet Sergisi’nde birincilik ödüllerini aldı.1969’da İsveç’te Sundsvall’da bir alan düzenlemesi için açılan yarışmada birincilik ödülü, 1970’te de Örebro Belediye Sarayı önüne konulmak üzere yaptırılan heykel yarışmasında da birincilik ödüllerinden birini aldı. Yaşamının son yirmi yılını ailesiyle birlikte yaşadığı ve atölye olarak da kullandığı Hulda adlı teknesinde geçirdi. İlhan Koman 1986’da 65 yaşındayken İsveç’in başkenti Stokholm’de hayatını kaybetti. Yapı Kredi Sigorta Genel Müdürlüğü binasının önünde bulunan Akdeniz Heykeli sanatçının Türkiye’de bulunan çalışmalarından en bilinenidir.

TÜRK DA VİNCİ’Sİ…

En önemli heykeltıraşlarımızdan, Türk Da Vinci’si olarak adlandırılan İlhan Koman, Edirne’de 17 Haziran 1921’de doğar. Ailesi ile bu şehirde 1940’lı yıllara kadar yaşar.Dedesi Jön Türkler’in ileri gelenlerindendir ve istibdat yönetimine karşı özgürlükleri savunmaktadır. Annesi de özgürlüğüne düşkün bir insandır. Cumhuriyet ilan edilmeden önce bile Edirne’de rahatça dolaşabilmekte ve istediği kıyafet ile dışarı çıkmaktadır. Cumhuriyet ilan edilip de kılık kıyafet kanunu getirildiğinde bu kanunlara ilk önce uyan da o olur.

İŞTE ESERLERİ…

ilhan koman, 1947

İlhan Koman, 1947

ilhan koman ilk calismalari

İlhan Koman’ın öğrencilik çalışmalarından, 1947

ilhan koman, to infinity

ilhan koman, akdeniz heykeli

Akdeniz Heykeli

Bir cevap yazın