Genel

Google'dan flaş hamle! Huawei telefonlara Android desteği kesildi !

ABD Başkanı Donald Trump’ın Huawei’yle ABD’li şirketlerin iş yapmasını engellemesinin ardından Google adım attı ve Huawei telefonlara Android desteğini kesti.

GOOGLE’DAN HUWEİ’YE BÜYÜK YAPTIRIM 

Google, Çinli teknoloji devi Huawei’nin ABD hükümeti  tarafından kara listeye alınmasının ardından, Huawei kullanıcılarının Android  işletim sistemine olan erişimini askıya aldı. The Guardian’ın haberine göre, Google şirketinden yapılan açıklamada,  şirketin ABD Başkanı Donald Trump’ın emirlerine uyduğu ve sürecin yansımalarının  takip edildiği bildirildi.

Açıklamada ayrıca, Huawei cihazlarından “Google Play” hizmetine  erişilebileceği ancak Çin dışındaki Huawei akıllı telefonlarda Google Play Store,  Haritalar ve Gmailgibi önemli uygulamalara erişimin engelleneceği belirtildi.  Huawei tarafından konu ile ilgili henüz bir açıklama yapılmazken,  şirket yetkilileri daha önce yaptıkları bir duyuruda Huawei’nin kendi işletim  sistemini kurmak için çalışmalara devam ettiğini söylemişti.

Huawei Tüketici Bölümü Başkanı Richard Yu, geçen mart ayında Alman Die  Welt gazetesine verdiği röportajda, ABD’nin muhtemel yaptırımlarına ve  engellemelerine karşı bir “B Planı”na sahip olduklarını ve kendi işletim  sistemlerini yakın zamanda oluşturmayı hedeflediklerini açıklamıştı.

Huaweinin CEOsu Ren Zhengfeiin yaptığı açıklamada, Zaten böyle bir duruma hazırdık dediği belirtildi.

Büyük teknoloji şirketleri Huawei’ye sırtını dönüyor

Haberde, Google’ın yanı sıra Intel, Broadcom, Qualcomm ve Xilinx gibi  ABD’li dev teknoloji şirketlerinin de Huawei’yle olan ilişkilerini askıya  aldıkları ve ürün tedariki sağlamayacakları kaydedildi.Google ve diğer büyük teknoloji şirketlerinin kararı, ABD hükümetinin  perşembe günü telekom ekipmanlarını dış ticaret yasağı listesine eklemesinin  ardından gerçekleşirken, yine ABD hükümeti tarafından yabancı rakiplerin  teknolojileri ve servislerinin engellenmesi kapsamında “Ulusal ekonomik acil  durum” ilan edilmişti.

 ABD Çin ticaret savaşı birinci yılı geride bıraktı

ABD ile Çin arasındaki “ticaret savaşı” bir yılı geride bıraktı.  “Ticaret savaşı” müzakerelerinin son toplantısına katılmak üzere mayıs ayı  başında ABD’ye giden Çin Başbakan Yardımcısı Liu Hı, müzakerelerden eli boş  dönmüştü. Çinli ve ABD’li heyetlerin iki gün boyunca yürüttüğü müzakerelerden  sonuç alınamamıştı. Çin Ticaret Bakanlığı, 11 Mayıs’ta 200 milyar dolar tutarındaki Çin  mallarına uygulanan tarifenin yüzde 10’dan yüzde 25’e çıkmasına tepki göstererek,  “Bundan derin üzüntü duyuyoruz. Gerekli karşı önlemleri almak zorunda kalacağız.”  açıklamasını yapmıştı.

ABD Başkanı Donald Trump da Twitter’dan yaptığı açıklamada, Çin heyeti  ile yapılan görüşmelerde çok az ilerleme kaydedilmesini gerekçe göstererek, 200  milyar dolarlık Çin ürünlerine yüzde 10 olarak uygulanan gümrük vergisini yüzde  25’e yükselttiğini duyurmuştu.

Bir cevap yazın