Gündem

Göçler hakkında Bakan Akar’dan flaş açıklama: Mehmetçik sınırlara hakim!

Türkiye’de son günlerde vatandaşların gündeminde Afgan göçleri yer alıyor. Göçmenlerin yasa dışı yollarla yurda girmeye çalıştığı görüntüler sosyal medya yayılıyor. Söz konusu iddialar hakkında konuşan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar görüntülerin gerçeği yansıtmadığını söyledi. Bakan Akar açıklamasında, “Sınırlarımızla ilgili sadece bugün değil daha önceden de çoğunlukla gerçeği yansıtmayan bazı iddialar gündeme getirilmiştir. Tedbirleri gözden geçirdik, İran sınırında ilave tedbirler aldık. Mehmetçik bu çalışmalarda yalnız değildir” ifadelerini kullandı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türkiye’de gündemden düşmeyen göçmen konusu hakkında önemli bilgilendirmelerde bulundu. Sınırlar ile ilgili gerçeği yansıtmayan iddiaların gündeme geldiğini söyleyen Bakan Akar, “Yerinde ve zamanında her türlü tedbir alındı, alınmaya devam ediliyor. Son gelişmelerden sonra İran sınırında olası bir hareketliliğe karşı tedbirlerimizi bir kez daha gözden geçirdik, ilave tedbirler aldık.

Kamuoyunda farklı algı oluşturmak isteniyor

Çalışmalarımız yoğun şekilde devam etmektedir. İlgili arkadaşlarımız büyük bir fedakarlık ve kahramanlıkla tüm hudutlarımızın olduğu gibi İran hududunun da korunması konusunda elinden gelen her türlü gayreti gösterdi, gösteriyor. Maalesef bu konu ile ilgili gerçekleri yansıtmayan, İran sınırı ile alakası olmayan veya ilgisiz bazı görüntüler paylaşılarak kamuoyunda farklı bir algı oluşturulmak isteniyor. Oradaki birliklerimiz, Mehmetçik sınırlara hakimdir, bu konuda yapılması gereken ne varsa yaptı, ilave tedbirlerle yapmaya devam ediyor.” İfadelerini kullandı.

Havalimanının işletilmesi

Bakan Akar, Afganistan’daki havalimanının işletilmesi konusu ile ilgili olarak ise şöyle dedi:
“Önümüzdeki günlerde bu konu şekillenecek. Bizim herhangi bir şekilde Mehmetçiği tehlikeye atmak gibi durumumuz söz konusu olamaz”