GenelGündem

Girit adasının güneyinde misilleme gibi tatbikat

Türkiye, Yunanistan’ın başlattığı tatbikatın etkileri konuşulmaya devam ederken, Girit adasının güneyinde kalan bölgede tatbikat yapıyor.

Yunanistan tarafından yapılan ve “Oruç Reis” araştırma gemisinin faaliyet alanı ile neredeyse örtüşen bölgedeki tatbikata Türkiye’den cevap gecikmedi.

Türk Deniz Kuvvetleri Seyir Hidrografi ve Oşinografi Dairesi Başkanlığı (SHOD) resmi sitesinde yapılan açıklamada Türk Deniz Kuvvetleri’nin Girit adasının güneyinde tatbikat yapacağı belirtildi.

AMAÇ KOORDİNASYON

Milli Savunma Bakanlığı tarafında Girit adasının güneyindeki tatbikata dair yapılan açıklamada; “Türk ve Müttefik ülke deniz kuvvetleri gemileri tarafından 25 Ağustos 2020 günü, Doğu Akdenizde birlikte çalışabilirlik ve koordinasyonun geliştirilmesi maksadıyla kısa süreli geçiş eğitimleri icra edilecektir” denildi.

SEYİR EMNİYETİNİ TEHLİKEYE ATIYORLAR

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da Yunanistan’ın yaptığı tatbikat ile ilgili fikirlerini; “İyi komşuluk ilişkileri ve denizcilik kurallarıyla bağdaşmayan, seyir emniyetini tehlikeye atan ve gerginliği artıran bir faaliyet” şeklinde ifade etmişti.