Gündem

Girişler tamamen yasaklandı: Duyuru yapıldı!

Deprem bölgesiyle ilgili alınan karar duyuruldu. Depremde ağır hasarlı ve hasarlı binalarla ilgili açıklama yapıldı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Deprem bölgesinde hasarlı ve ağır hasarlı binalara girişler tamamen yasaklandı. Bakan Soylu, “Acil yıkılacak ve ağır hasarlı binalara giriş kesinlikle yasaktır.” dedi.

Bakan Soylu’nun açıklamaları şöyle:

16 günde 7242 sarsıntı yaşandı. Evi az hasarlı olan bir vatandaşımız orta hasar ve ağır hasar görüyorsa evinde ekipler tekrar gidecek. Bu karar nihaileşene kadar da hiçbir işlem yapılmayacak. Acil yıkılacak binalara girilmesi kesinlikle yasaktır. Benim orada eşyam var yarım saat gireyim gibi bir durum söz konusu değildir. Dünkü deprem bize gösterdi ki deprem hareketliliği devam etmektedir.

Ağır hasarlı binalar hakkında geçmişten işleyen bir prosedür vardır. Şunun altını çiziyorum. Ağır hasalara girmek de risklidir, girmemek doğru olandır. Önceki prosedüre göre yetkinlik gerektiren bir konudur. Bir binaya girip girilmemesi için kısıtlı süre için verilir. Yaptığımız değerlendirme ile buraya kısa süreli girilmesi de yasaklanmıştır. Yeni bir karar göre girişlere izin verilmeyecektir. Bakanlıklarımız eşya yardımları için gerekli adımları atacak. Bu şehirleri nereye kuracaksınız, bu planlamayı nasıl yapacaksınız diye bir soru var. Şöyle bir cevap üretebiliyoruz.