Gündem

Gıda etiketleriyle ilgili flaş karar: Artık daha kolay okunacak!

Gıda etiketleriyle ilgili herkesi ilgilendiren flaş bir karar alındı. Tarım ve Orman Bakanlığı tüketiciler için harekete geçti. Yapılacak düzenlemeyle birlikte gıda etiketleri artık daha kolay okunacak. Bu kapsamda, gıdanın adı ve içindekiler ambalajın boyutuna bağlı olarak artık daha büyük yazılacak. İsteyen herkes 25 Aralık’a kadar görüş ve önerilerini bildirebilecek.

Tarım ve Orman Bakanlığı etiketlerde ve ambalajlarda yeni düzenlemeye gidiyor. Gıda etiketlerinde artık yanıltıcı isim, ifade ve görseller bulundurulamayacak. Gıdanın adı ve içeriği de ambalajın boyutuna bağlı olarak daha büyük yazılacak.

GIDA ETİKETLERİYLE İLGİLİ AÇIKLAMA

Gıda ve Kontrol Müdürü Harun Seçkin, “Temel görüş alanıyla ilgili bir değişiklik yaptık. Temel görünüş alanı dediğimiz bir gıdanın, gıda maddesinin ambalajının en büyük yüzeyidir. Bu en büyük yüzeyinde bazı bilgilerin yazılması zorunludur. Örneğin tatlandırıcı içerir veya şeker içerir gibi ifadeler bu temel görüş alanında yazılma zorunluluğu var” dedi.

Yeni düzenlemeyle birlikte üretiminde meyve veya sebze yerine sadece aroma verici kullanılan bir gıdanın etiketinde bunun gibi görseller bulunamayacak

GIDA ETİKETLERİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILACAK

Gıda etiketlerinde yanıltıcı isim, ifade ve görseller de bulundurulamayacak. Ayrıca, tüketicinin özelliklerini karıştırabileceği ve birbirine benzeyen gıdalarda, ‘tadında’,’lezzeti’ ‘keyfi’ gibi ifadeler de kullanılamayacak.

Tüketiciler ve gıda işletmeleri, 25 Aralık’a kadar Tarım ve Orman Bakanlığı’nın sitesinden gıda etiketlerine yönelik görüş ve öneri bildirebilecek.