Sağlık

Genital Şekil ve Renk Koyuluğu Kadın Özgüvenini Bozuyor

Jinekolog Op. Dr. Mustafa Alihanoğlu, son zamanlarda hızla artan vücut estetiğinin görünmeyen bölümleri olan özel bölge genital alanların estetiğiyle ilgili bilgi verdi.

İlk çağlardan beri estetik, güzellik kavramı kadınlar için erkeklere oranla daha fazla önemli olmuştur. Kadın vücudu her zaman resimlere, heykellere, modaya konu olmuştur. Jinekolog Op. Dr. Mustafa Alihanoğlu’na göre yüzyıllardır alışılagelen bu durum nedeniyle kadınlarda olan şekil ve renk bozuklukları psikolojik travmaya yol açmaktadır.

Dr.Alihanoğlu, “Özellikle genital bölgedeki şekil bozuklukları (iç Dudak sarkması, dış genital dudak büyüklüğü) kadınların hayata küsmelerine ve bu durumu eşlerine yansıtmalarına neden olmaktadır. Kadının kendini kötü hissetmesine neden olmasına neden olduğunu belirtti. Günümüzde özellikle de kadınlar kendilerini mutsuz eden estetik sıkıntıları çözme konusunda çok daha cesur davranmaktalar. Bu bağlamda kadın genital bölgesinin estetik olarak düzgün olması kadının kendine olan güvenini arttırmakta, karşı cinsle olan ilişkilerinde mutlu olmasını kolaylaştırmaktadır. Aksi durum ise kadın ile erkeğin cinsel yaşamını olumsuz etkileyebilmektedir. Kadın genitalyapısını oluşturan parçalar vagen, küçük dudaklar (Labiumminus), büyük dudaklar(Labium majus), kızlık zarı(hymen) dudakların üst kısmı tepe bölgesi(mons pubis) yapılarıdır. Bu bölgelerin estetik açıdan kötü görünmesi kadınlarda kendine güvensizlik, cinsel isteksizlik, stresli bir hayat sürmelerine neden olabilmektedir.” dedi.

Alihanoğlu genital estetiklerle ilgili şu bilgileri aktardı: Hastalarımız genellikle iç dudak küçültme( Labioplasty-İç Dudak Sarkması),vajinadaki şekil bozukluklarını düzeltme (Vajinoplasty),vulvar şişkinliğin giderilmesi,yaşlanma çizgilerinin düzeltilmesi,vajinal daraltma-sıkılaştırma ve sosyal bir olay olduğu için hymenoplasty yani kızlık zarı dikimi sorunları için bize başvurmaktalar.

Bu operasyonlar ağrısız ve sancısız uzman jinekoloğun deneyimi, becerisi ve tecrübesi ile yapılabilir operasyonlardır.Uygulamada genital estetik cerrahinin yanı sıra kullanılan C02 Lazer yardımıyla çok yüzgüldürücü sonuçlar alınmaktadır.

Hymenoplasty

Kızlık zarı dikimi sosyal bir olay olduğu için bu operasyonu yaptırmak zorunda kalan kadınlarla karşılaşmaktayız. Kızlık zarı dikimi, ortalama 20-30 dakika süren bu operasyon mikro cerrahi yöntemle 3 katlı flepp-lazer destekli doku kaynaştırma ,bozulmuş kızlık zarını tekrar onarma ile yapılmakta. Operasyonun başarısızlığa uğramaması için mikro cerrahi işlemini geçiren kadının operasyon sonrası yapmaması gereken bazı hareketler vardır. Bunlar dışında günlük hayatına devam edebilir.

Vajina daraltma operasyonu

Vajina girişinin daraltma işleminde amaç vajinanın darlığını sağlayarak cinsel hazzı artırmak ve penisi kavrama ,tutma yeteneğindeki bozukluğu gidermektir. Vajina estetiği, vajinal dokuların ilk hali olan dar ve sıkı vajina durumuna dönüşümünü sağlamaktadır. Normal doğum, kürtaj ve çok ilişkiye bağlı olarak vajinada sarkma veya genişleme olabilmektedir.

Bu ameliyatta vajina dokusunun bir kısmı cerrahi olarak çıkartılır ve kasların boyu sıkılaştırılır.Bu sayede vajina oldukça daralır ve sıkılaşır. Böylece çiftler arasında cinsel anlamda uyum tekrar yakalanmış olur.
Ameliyat genel anestezi altında veya lokal bölgesel anestezi altında yapılır ve ortalama 45 dk-1 saat kadar sürer. Operasyon sonrası genital hijyene dikkat etmek gerekir. Yaklaşık 1-1,5 ay kadar cinsel ilişkiden uzak durmak gerekir.
Bu operasyonun herhangi önemli bir yan etkisi yoktur. Her ameliyatta görülebilen şişme, morarma ve sızıntı tarzı kanamalar olabilir, bu da gayet normaldir.

Vajinoplasti;

Vajina gençleştirme (Vajinoplasti) vajinanın eski haline döndürülmesi amacıyla yapılan bir tedavi yöntemidir. Operasyon genişlemiş olan vajinal dokunun alınması ve vajinanın etrafında bulunan yumuşak doku ve kasların sıkılaştırılması prensibi ile uygulanmaktadır.

Son yıllarda genital estetik cerrahi de Co2 Lazer yardımıyla ağrısız ve daha konforlu cerrahi işlemler yapılabilmektedir. Özellikle Lazer yardımıyla yapılabilen başlıca operasyonlar: Vajinadaraltma,vajinoplasty, labioplasty, kızlık zarı dikimi , Hymenoplasty, Genital bölge renk koyuluğu giderme ve genital renk açma sayılabilir.
Genital estetikle ilgili daha fazla bilgiyi resmi web sayfamız https://www.egejinekoloji.com/genital_estetik.html
dan edinebilirsiniz.