Tavşanlı’da 1 haftada 2 ebabil kuşu bulundu

Türkiye’nin birçok bölgesinde görülmeye başlayan ’ebabil kuşu’ Kütahya’nın Tavşanlı ilçesinde bulundu.Tavşanlı ilçesinde itfaiye personeli olan Mustafa Topuz, sıkça görülmeyen ebabil kuşunu mahallelerinde çocukların elinde bulduğunu...

GENEL 14.07.2017, 12:33
Tavşanlı’da 1 haftada 2 ebabil kuşu bulundu

Türkiye’nin birçok bölgesinde görülmeye başlayan ’ebabil kuşu’ Kütahya’nın Tavşanlı ilçesinde bulundu.

Tavşanlı ilçesinde itfaiye personeli olan Mustafa Topuz, sıkça görülmeyen ebabil kuşunu mahallelerinde çocukların elinde bulduğunu belirterek, “İstasyon Mahallesinde çocukların elinde oynarlarken buldum. Savunmasız olduğu için Milli Parklara haber verdik. Ender görülen bu ebabil kuşunun yavru olduğunu düşünüyorum. Geçtiğimiz günlerde de tellere takılı bir ebabil kuşu bulmuştuk, o da kaçarak uzaklaştı” dedi.

Kuşu bulan Mustafa Topuz, yavru ebabile su ve kasaptan et alarak besledi. Daha sonra yavru ebabil, Kütahya’dan Orman ve Su İşleri Müdürlüğü Doğa Koruma ve Milli Parklar Şubesi görevlilerine teslim edildi.

Ürkek ve etçil bir kuş türü olan aynı zamanda yerde pek görülmeyen, uçarken uyuyan ebabilleri beslenirken hiç görmek mümkün olmuyor. Ayaklarının ucu kıvrık olmaları nedeniyle asla yerde yürüyemeyen, yere indiklerinde ise uçma zorluğu çeken ebabil kuşları, sürekli uçan kuş olarak biliniyor. (Tİ - EFE)
Yorumlar (0)
20°
açık