Sahibinden Kiralık Araba Avantajları Nelerdir?

Sahibinden kiralık araba ile sizlerde günlük, haftalık veya aylık olarak araç sahibi olabilirsiniz. Kiraladığınız araçlarınız ile de işinizi görebilir ve minimum maliyet ile araç ihtiyacınızı giderebilirsiniz.

Sahibinden Kiralık Araba Avantajları Nelerdir?

Uluslararası anlamda uzun süredir kullanımda olan sahibinden kiralık araba sektörü, uzun süre dünya da tercih edildikten sonra Türkiye’ye kadar ulaşmış durumda. Özellikle araç sahibi olup, aracını çok kısıtlı bir süre kullanan kişiler için büyük bir gelir kapısı olabilen bu sektör ülkemizde de tutuldu ve rağbet gördü.

Sahibinden kiralık araba hizmetinde araç kiralamak isteyen kişiler ile aracını kiralamak isteyen kişiler bir araya geliyor ve sistem üzerinden karşılıklı olarak araç kiralıyorlar. Yıllardır bildiğimiz standart araba kiralama hizmeti yerini giderek kişiden araç kiralamaya bırakmasıyla birlikte araç sahipleri için de bir kazanç kapısı haline gelen bu hizmet bambaşka bir alan oluşturarak ekstra bir gelir alanı oluşturmakta.

Sahibinden Araç Kiralama Nedir?

Araç sahibi olup, sahibi oldukları araçları belirli dönemlerde kullanan, garajlarında bekleten ya da sadece para kazanmak için araç sahibi olan kişilerin araçlarını sisteme ekleyerek araç kiralamak isteyen kişilere sistem üzerinden kiraya vererek gelir elde etmesini sağlayan sistemdir. Bu sistem ile kişiler araçlarını kiralayarak ekstra gelir elde edebiliyor ve araçları üzerinden gelir elde edebiliyor.

Bu sistemde bir aracı firma bulunuyor ve bu aracı firma aracını kiralamak isteyen kişiler ile araç kiralamak isteyen kişileri bir araya getirerek işlemin güvenli bir şekilde yapılmasını sağlıyor. Bu da kişiden kişiye araç kiralamayı standart rent a car işleminden ayıran kısımdır.

Sahibinden Araç Kiralama Nasıl İşlemektedir?

Sahibinden araba kiralama sistemi bir aracı firmanın araç kiralayan ile aracını kiralayanı bir araya getirmesi çerçevesinde işlemektedir. Sistemin kendine has kuralları vardır. Bu kurallar çerçevesinde aracını kiralamak isteyen kişi sisteme aracını eklediği gibi aynı zamanda da araç kiralamak isteyen kişi için de belirli kurallar işlemektedir. Sistemden yararlanmak için öncelikle üye olmanız gerekmektedir.

Sisteme üye olduktan sonra aracını kiralamak isteyen kişinin aracının onaylanması için sistemin belirli kuralları vardır. Bu kurallara kısaca bakacak olursak;

  • Aracın yaşı,
  • Aracın kilometresi,
  • Aracın hasar durumu.

gibi durumlar aracınızı kiraya vermeniz içindir. Bu kurallara uymayan araçlar sistem tarafından onaylanmaz. Kurallara uyan araçlar sisteme eklenerek yayınlanmaya başlar.

Diğer taraftan da araç kiralamak için de belirli kurallar bulunmaktadır. Bu kurallar şu şekilde sıralanabilir;

  • Ehliyet yaşı,
  • Sürücü yaşı,
  • Sürücü ceza durumu.

şeklinde sıralanabilir.

Sahibinden Kiralık Araba Sisteminin Avantajları

Bu sistemde hem araç kiralayan hem de aracını kiralayan kazanmaktadır. Araç kiralayan açısından çok fazla bir fark yoktur. En büyük fark daha temiz ve kişilerin kendi kullandıkları araçları kiralarlar ve bu araçları kullanırlar. Ayrıca piyasa fiyatına göre daha düşük bir ücretle kiraladıkları gibi eğer kiralamayı uzun dönem yaparlarsa daha fazla avantaja sahip olurlar.

Bunun yanı sıra da aracını kiralayan kişiler için de avantajları daha çoktur. Öyle ki araç sahibi aracın sabit giderleri için cebinden para çıkmasına gerek kalmadan aracı üzerinden elde ettiği gelir ile aracının masraflarını çıkarabilir. Bunun yanında da ekstra olarak gelir elde edebilir. Ayrıca araca bir zarar gelmesi durumunda aracı sistemin kasko ve sigortası devreye girer. Bu da sistemin güvencesidir.

Aracımı kiralamak istiyorum diyorsanız veya uygun fiyatlı araç kiralamak istiyorsanız Arabalı ile tanışabilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2018, 13:21
YORUM EKLE