Sabit Kırma Eleme Tesisi Fabo

GENEL 27.06.2019, 11:38
Sabit Kırma Eleme Tesisi Fabo

Farklı sektörlerin işlemlerini yapılabilmesi için taş ve kum gibi maddelere ihtiyaç vardır. Bu maddeleri elde edebilmek için doğada bulunan büyük taş kütlelerinin yerinden sökülmesi ve kırıcılar aracılığı ile istenilen ölçüye gelene kadar kırılması gerekir. Bu işlemlerin yapılabilmesi için Fabo firması konkasör tesisleri üretimleri yapıyorlar. Bu tesislerde taşların kırılabilmesi için sertlik derecelerine göre çeşitli özelliklere sahip kırıcı çeşitleri kullanılır. Dik milli kırıcı makineleri taşların daha küçük parçalara ayrılmasını sağlamaktadır.

Konkasör Elekleri

Taş kırma işlemleri için kurulumu yapılan sabit ve mobil konkasör tesislerinde kırılan parçaların eşit boyutlarda sınıflandırılabilmesi için elek sistemleri kullanılır. Taş kırma eleme tesislerinde kullanılan elek çeşitleri, ızgaralı elek, delikli saç elek, titreşimli elek, yıkamalı elek, poliüretan tel ya da çelik tel yelek çeşitleri kullanılmaktadır. Elekler yatay veya eğimli özellikleriyle üretilmektedir. Yatay elekler doğrusal olarak çalışmakta, eğimli elekler ise makine içerisine 20 derece açı ayarı yapılarak yerleştirilir. Titreşimli elekler helezyon yayları üzerine yerleştirilir ve yüksek devirlerde dönerek taş parçalarının ayrılmasını sağlarlar. İhtiyaç durumuna göre elek sayısı 4 katlı olacak şekilde yerleştirilebilmektedir. Yerleştirme yapılırken delik ölçüsü en büyük olandan en küçük olana doğru yukarıdan aşağıya yerleştirilir.

Konkasör Çeşitleri

Fabo tarafından üretimi yapılan konkasör tesislerinin sabit ve mobil çeşitleri vardır. Kullanım alanları ve üretim kapasitelerine göre işletmeler seçim yapmaktadır. Mobil kırma eleme tesisleri 90’lık, 110’luk ve 140’lık olarak Fabo tarafından üretiliyor. Sabit konkasör makineleri için çalışma alanlarına kurulum platformu hazırlanır ve bu platform üzerine sabitlenerek uzun süre kullanılır. Aynı yerde uzun süre faaliyet gösterecek olan işletmeler sabit konkasör tesislerini kullanarak yüksek verimlilik sağlamaya çalışırlar. Kısa süreli iş yapacak olan işletmeler ise mobil konkasör tesislerini kullanır ve iş bitiminde yeni iş sahalarına tesisi rahatlıkla taşıyabilirler. Mobil tesislerin kurulumu için özel platform hazırlamaya gerek yoktur. Bazı modelleri paletlidir ve seyyar olarak kullanılabilmektedir. Daha dar çalışma alanları için mobil tesislerin farklı modelleri tercih edilebilir.

Sabit Kırma Eleme Tesisi

Tüm sektörle için üretilen konkasör tesisleri sabit konkasör ve mobil konkasör olarak üretilir. Ülkemizde bu tesislerin kaliteli olarak üretimi Fabo şirketi tarafında yapılıyor. Fabo şirketi karayolları ve çeşitli inşaat alanlarında kısa süreli çalışmalar için mobil kırma eleme tesisleri üretimini yapıyorlar. Sabit kırma eleme tesisi uzun süreli iş yapılacak olan alanlara özel alt yapı oluşturularak yerleştirilir. Büyük taşların kırılması için taş sertliklerine göre kırıcı çeşitleri kullanılır. Sabit konkasör tesisleri kurulumu yapıldıktan sonra yüksek verimlilikle çalışacağı için işletmeye büyük katkılar sağlayacaktır. Fabo uzmanları büyük ebatlı sabit kırma eleme tesislerinin kurulumlarını tam kurulum olarak 20 gün gibi bir süre içerisinde tamamlayabiliyorlar.

Kırıcı Çeşitleri

Taş kırma eleme tesislerinde kayaların sertlik durumlarına göre kırıcı çeşitleri kullanılmaktadır. Sert ve aşındırıcı özelliği bulunan taşların küçük parçalara ayrılması için dik milli kırıcı makineleri kullanılmaktadır. Sert taşların kırılarak kum haline ve mıcır büyüklüğünde olmasını sağlamak için kullanılır. Büyük taşların daha büyük parçalara ayrılması ise çeneli kırıcılar tarafından yapılmaktadır. Taş parçaları büyüklüğü ve sertlik oranlarına göre doğru kırıcı seçilerek işlemlerin daha kolay yapılması sağlanır.

Sekonder Kırıcılar

Sekonder dmk kırıcı makineleri, yüksek ve orta sertlik derecesindeki maddelerin kırılarak beton ve asfalt ürünü ebadına getirilene kadar kırma işlemi yapan makinelerdir. Konkasör tesislerinde ikincil kırıcı olarak kullanılırlar. Çeneli kırıcılar tarafından çok büyük taşlar daha küçük boyutlara getirilir ve sekonder kırıcılar tarafından iyice ufalanana kadar kırılır. Çalışma şeklinde, taşları dönme hızı ile savurur ve birbirine çarptırarak ufalanmalarını sağlar. Sekonder makinelerin tüm bakım ve onarımları çok basittir.

Fabo Hizmetleri

Taş kırma ve beton santralleri sektöründe öncü olan, sektörde kaliteli hizmetleri bulunan fabo şirketi tüm hizmetlerini uzman kadrosu ile vermeye çalışıyor. Fabo uzmanları, yapılacak iş ve satışı yapılacak makine satışları öncesinde müşterilerini yapılacak işin türüne göre bilgilendirme yapıyorlar. Kendilerinden makine sipariş eden müşterilerinden yapacakları iş ile ilgili bilgi alarak, onların istekleri ve ihtiyaçlarına göre makine projeleri hazırlıyorlar. Böylece işletmenin üretim kapasiteni artırmayı ve işletmeye maliyet avantajı sunmaya çalışıyorlar. Satış sonrasında da teknik destek veriyorlar.


Yorumlar (0)