Okul harçlıklarını Halep’e bağışladılar

Manisa’nın Salihli ilçesinde bulunan Milli Egemenlik Ortaokulu öğrencileri, Okul Müdürü Muhammet Demir ve öğretmenleri öncülüğünde Halep halkı için “Sınıfımızdan insanlığa 1 çuval un” kampanyası başlatıldı. Öğrenciler harçlıklarını...

Okul harçlıklarını Halep’e bağışladılar
Manisa’nın Salihli ilçesinde bulunan Milli Egemenlik Ortaokulu öğrencileri, Okul Müdürü Muhammet Demir ve öğretmenleri öncülüğünde Halep halkı için “Sınıfımızdan insanlığa 1 çuval un” kampanyası başlatıldı. Öğrenciler harçlıklarını bağışlayarak kampanyaya destek oldu.
20 Aralık Salı gününe kadar devam edecek kampanyaya öğrenciler, öğretmenler ve vatandaşlar ile esnaflar ise duyarsız kalmadı. Kampanya hakkında bilgiler veren Okul Müdürü Demir, “10 Aralık İnsan Hakları Haftası’nda okulumuzda düzenlediğimiz sergi, bizleri ve öğrencilerimizi etkiledi. Halep’teki vatandaşlarımıza dualarımızla değil, ekonomik olarak katkı sağlamak için, 25 sınıfımızda, öğretmenlerimizin öncülüğünde “Sınıfımızdan insanlığa 1 çuval un” kampanyası başlattık. Hedefimiz 20 Aralık tarihine kadar devam edecek kampanya sonrası, 100 çuval unu Halep’e göndermek istiyoruz. Duyarlılığından dolayı, öğrencilerime, öğretmenlerime ve okul velilerime, vatandaşlara teşekkür ediyorum” dedi.
Demir, “Yapılan yardımların insanların yüreğini ve yüzünü ısıtıp karnını doyuracak. Ecdadımızdan aldığımız mirasla, misafirperverlik ve yardımseverliğimizi Halep’e yaptığınız bu yardımlarla gösterdiniz. Çünkü komşusu aç yatarken, rahat olan bizden değildir. Bizim komşularımızın da aç yatması, bizde derin yaralar açtı” dedi.

“Biz Halep’te yaşananlara çok üzüldük”
İzledikleri videodan çok etkilendiklerini anlatan ve gözyaşlarını tutamayan Okul 6-B sınıf Başkanı Güzidesu Coşkun, “Biz oradaki arkadaşlarımızın durumuna çok üzüldük ve onlara yardım etmek istedik. Arkadaşlarımızın kimisi biriktirdikleri harçlıklarını bağışlarken, bazıları ise ailesinden isteyerek kampanyaya destek oldu. Bazıları ise büyük miktarda bağış yaparken, hepimiz bir şekilde bağış yaparak, kampanyaya destek olduk” dedi.

“Onlar yemek bile bulamıyor”
Okul 6-B sınıf Başkan Yardımcısı Banu Turgut ise “Onlar orada ölürken, biz burada sıcacık yuvamızda yaşıyoruz. Ama onlar orada yemek bile bulamıyor ve belki içecek suları bile yok. Biz burada okulumuza gelerek, eğitimimizi görüyoruz ve bizim yiyecek ve içeceklerimiz var. Ama onlar o kadar şey yaşıyor ki, ama onları anlamamız mümkün olmuyor. Biz okul olarak onlar için elimizden geleni yardım yaparak yaptık. Çünkü onlara destek olmak istedik. Onların kurtulması için dua ediyoruz” dedi.
Öğrencilerin duygulu konuşmalarının ardından, öğrenciler üzerinde “Sınıfımızdan insanlığa 1 çuval un” yazılı yardım kutusuna yardım yaptı.

50.Yıl Ortaokulu’da Halep’e duyarsız kalmadı
Öte yandan Salihli 50.Yıl Ortaokulu öğrencileri de Halep’te yaşanan dramı ve vahşeti duyarsız kalmayıp, yardım kampanyası başlattı. Okul Müdürü Fatih Akın “50.Yıldan Halep’e gönül köprüsü adı altında yardım kapması düzenledik. Okul öğretmen ve öğrencilerimiz ile velilerimiz bu kampanyaya destek çıktı. Kampanyadan topladığımız paraları ise Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından açılan hesaba yatıracağız” dedi.
YORUM EKLE