Neden Çocuklar için Okul Sırt Çantası Tercih Edilmelidir?

Yeni bir okul sezonunun başlamasına az bir zaman kaldı. Bu süreç içerisinde en önemli okul ihtiyaçlarının tamamlanması için şimdiden alışverişler yapılmaya başlandı. Alışveriş sırasında çocuğunuzun sağlığı için doğru okul malzemelerini seçmeniz önem ifade ediyor.

Neden Çocuklar için Okul Sırt Çantası Tercih Edilmelidir?

Yeni bir okul sezonunun başlamasına az bir zaman kaldı. Bu süreç içerisinde en önemli okul ihtiyaçlarının tamamlanması için şimdiden alışverişler yapılmaya başlandı. Alışveriş sırasında çocuğunuzun sağlığı için doğru okul malzemelerini seçmeniz önem ifade ediyor. Özellikle okul araç ve gereçlerinin taşınacağı çanta modelinin sırt çantası şeklinde olanı tercih edilmelidir. Çünkü elde taşınan veya tek omuza asılarak kullanılan çanta modelleri; omuz, sırt ağrılarına ve duruş bozuklukları sendomlarının başlamasına neden oluyor.

Sırt çantalarının sağladığı avantajlar nedir?

Gelişim çağındaki çocukların ellerinde veya tek omuzlarında taşıdıkları yükler, vücudun dengesiz durmasına neden oluyor. Ağırlığın vücuda yayılmasının engelleyen çanta modelleri, ileride çocukların omuz, sırt ağrıları ve duruş bozuklukları yaşaması sonucunu ortaya çıkarıyor. Ancak okul sırt çantaları diğer modellere göre daha sağlıklı bir kullanım sunabiliyor. Yine de sırt çantasının da çocuğun ağırlığının yüzde 10’undan fazla olmamasına dikkat edilmesi gerekiyor.

Sırt çantaları okul araş gereçlerinin yükünü tüm vücuda yayacak şekilde tasarlanan ikili çapraz taşıma ve beli saran kemere sahipler. Bu sistem sayesinde çocuğun sırtındaki yük eşit miktarda sırt ve beli saran kemerle kalça kısımlarına yayılıyor. Bu da, daha sağlıklı bir taşıma modeli sunuyor. Anne ve babaların sırt çantaları alarak çocuklarının doğru taşıma ve kullanma eğitimleri vermeleri gerekiyor. Tek omuzda taşınan veya çapraz taşıma kemerleri dengesiz olan sırt çantaları da çocuk sağlığına zarar veriyor.

Sırt çantasının doğru seçilmesi

Sırt çantası alırken dikkat edilecek bazı hususlar da var. Sırt çantasının imal edildiği malzemenin veya malzemelerin hafif olması gerekiyor. Ağır bir sırt çantası çocuğunuz için uygun olmaz. Birinci sınıf malzemeden imal edilen sırt çanta modelleri oldukça hafif ve dayanıklı oluyor. Yine taşıma için iki adet omuzluk kemeri ve beli saracak kemerin de olması gerekiyor. Söz konusu kemerlerin yumuşak malzemelerden seçilmesi de taşıma konforu için önemlidir.

Tüm bunlara dikkat ederek çocuğunuz için daha sağlıklı bir sırt çantasına sahip olabilirsiniz. Gelişim çağındaki çocuğunuzun duruş bozukları veya bel ağrıları yaşamaması için mutlaka çantaya aşırı ağırlık yapacak malzemelerin konmamasına önem veriniz.

Okul sırt çanta almadan önce Rookie Sırt Çanta Modelleri İnceleyin

Güncelleme Tarihi: 17 Ekim 2018, 03:28
YORUM EKLE