Kadınlara tanınan haklar neler? Kadınlar ne zaman emekli oluyor? Kadınlar hangi şartlarda avantaj sahibi ?

Sosyal güvenlik sistemine tabi kadınlar pek çok haktan faydalanabiliyor. Kadınlara tanınan haklar neler? Kadınlara ne kadar destek veriliyor? Kadınlar ne zaman emekli oluyor? Kadınlar hangi şartlarda avantaj sahibi ? Detaylar haberimizde...

GENEL 08.03.2019, 10:42
Kadınlara tanınan haklar neler? Kadınlar ne zaman emekli oluyor? Kadınlar hangi şartlarda avantaj sahibi ?

Sosyal güvenlik sistemine tabi kadınlar pek çok haktan faydalanabiliyor. Kadınlara ne kadar destek veriliyor? Kadınlara tanınan haklar neler?  Kadınlar ne zaman emekli oluyor? Kadınlar hangi şartlarda avantaj sahibi ? 

Sosyal güvenlik sisteminde çalışan, çalışmayan kadınlara birçok haklar sağlanıyor. Kadınlar, verilen desteklerle 6 bin 367 liraya kadar para alıp 6 yıl erken emekli olabiliyorlar.

Kadınların işgücüne katılımı erkeklerin çok gerisinde kalsa da her geçen gün artıyor. İşgücüne katılanların üçte biri kadın. Sigortada kaydı olmasa da ev kadınlarının çoğu aile bütçesine destek olmak için çalışıyor. Çocuk bakımı, ev işleri herhangi bir işte çalışmak kadar kadınları yıpratıyor. Posta'nın haberine göre bu nedenle ülkemizin hukuk ve sosyal güvenlik sistemi kadınlara birçok pozitif ayrımcılık imkanı sağlıyor. İşte kadına sağlanan 15 farklı destek:

EŞİTLİK HAKKI
Eşit davranma ilkesi, işveren ile işçi arasında kurulan iş ilişkisinde ırk, din, dil, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç gibi unsurlara dayalı ayrımcılık ve farklı muamele yapılmayacağı anlamına gelen ve 4857 sayılı İş Kanunu'yla düzenlenen bir sorumluluktur. Bu hükme aykırı davranıldığında işçi, dört aya kadar ücreti tutarındaki uygun bir tazminattan başka yoksun bırakıldığı haklarını da talep edebilir.

HAMİLELİK HAKKI
Kadın çalışanlar, hamile olduklarını sağlık raporuyla tespit ettirdikten sonra vardiya ile bile olsa doğuma kadar geçen sürede gece çalışmaya zorlanamaz. Doğumdan bir yıl sonra da sağlık açısından sakıncalı olduğunun sağlık raporu ile belirlenmesi halinde de gece çalıştırılamaz. Yine hamile veya emziren kadınlar günde 7.5 saatten fazla çalıştırılamaz.

DOĞUM İZNİ 
Yasaya göre; kadın işçilerin doğumdan önce 8 ve doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplam 16 haftalık izin hakkı var. Çoğul gebelikte bu süreye 2 hafta daha eklenir.Hamilelik süresince periyodik kontrollerde işveren ücretli izin vermek durumunda. İsteği halinde kadın işçiye 6 aya kadar ücretsiz doğum izni verilmesi zorunludur (bu sürememurlarda 24 ay).

SÜT İZNİ 
Mevzuatımıza göre; kadın çalışanlara bir yaşından küçük çocuklarını emzirmeleri için günde toplam 1.5 saat süt izni verilir. Bu sürenin hangi saatler arasında ve kaça bölünerek kullanılacağını işçi kendisi belirler. Bu süre günlük çalışma süresinden sayılır. Memur kadınlarda bu süre ilk 6 ayda 3 saat, ikinci 6 ayda günde 1.5 saattir.

DOĞUM YARDIMI 
İlk çocuk için 300, ikinci çocuk için 400 ve üçüncü çocuk için 600 lira ödeniyor.Yeni doğan çocuk yardımı için başvuru Aile Bakanlığı İl Müdürlüklerine, ilçede ise kaymakamlıklara yapılıyor.Yurtdışında yaşayanlar da konsolosluklara başvuru yapabilir.

EMZİRME ÖDENEĞİ 
Doğum yapan kadına süt parası da denilen emzirme ödeneği (178 lira) verilir. kadın çalışmıyorsa bu para sigortalı erkeğe ödenir. 5 yıl içinde bu ödenek talep edilebilir.

RAPOR PARASI 
Anneye yapılan en yüksek tutarlı ödeme ise doğum (rapor) parası. Bu para, maaşa göre değişiyor ve 112 gün üzerinden hesaplanıyor.Asgari ücretlinin aldığı en düşük ödeme 6367 lira.

24 AY EK YARDIM 
'Çoklu Doğum Yardım programı' ile ikiz, üçüz gibi çoklu doğumla karşılaşan ihtiyaç sahibi ailelere yönelik 0-2 yaş aralığında çocuk başına 2 yıl boyunca aylık 150 lira ödeme yapılıyor.İŞE TEŞVİK 
Çalışan anne, 2-5 yaş arasındaki çocuğunun kreşe veya gündüz bakımevine devam etmesi halinde, kurs veya program süresince aylık 400 TL bakım desteğinden yararlanabilecek. Başvuru İşkur'a yapılıyor.

Yorumlar (0)