Hormonlarımızı nasıl kontrol edebiliriz- Hormonlar Nasıl Onarılır

Vücudumuzdaki her türlü hormonal dengesizlik bize belli sinyaller verecektir. Bunlar arasında saç dökülmesi, kiloda ani kazanç, sindirim sorunları ve düşük cinsel dürtü sayılabilir. Peki hormonlarımızı nasıl kontrol edebiliriz? Hormonları nasıl onarabiliriz? Hormonlar hakkkındaki uzman görüşleri bu haberde...

Hormonlarımızı nasıl kontrol edebiliriz- Hormonlar Nasıl Onarılır

Hormonlarımızı nasıl kontrol edebiliriz? Hormonları nasıl onarabiliriz?

İnsan vücudu trilyonlarca hücreden oluşur. Bu hücrelerin her biri birbirleriyle iletişim kurmalı ve bu tür iletişimi yapan kimyasal haberciler var. Bu kimyasal haberciler, insan bedenindeki bu trilyonlarca hücre arasında sürekli olarak iletişim halindeki hormonlar olarak adlandırılır. Bu bizim bağışıklık, büyüme ya da onarımımız olsun, hormonlar yardımıyla vücutta her şey gerçekleşir. Şimdi, bu iletişim ya doğru ya da yanlış yoldan yapılabilir. Vücudun herhangi bir hormonal dengesizliği, iletişimin doğru şekilde gerçekleşmediği anlamına gelir. Vücuttaki hormonal dengesizlik nedeniyle sayısız şey olabilir, ünlü fitness uzmanı Luke Coutinho.

Luke, hormonal dengesizliğin insan vücudunda çok fazla sorun yaratabileceğini söyledi.
Photo Credit: iStock

Facebook sayfasındaki fitness ve sağlık önerilerini düzenli olarak paylaşır. Son yazılarından birinde, hormonal dengesizlik ve kilo alma, depresyon, akne, hızlı yaşlanma, ruh hali dalgalanmaları ve düşük libidoya neden olabileceğini söyledi.

Ayrıca okuyun: İşte Diyabet ile başa çıkmak için En İyi, Denenmiş ve Test Yolu vardır

Hormonlar herkes için farklı davranır. Testosteron, östrojen, adrenalin, tiroksin ve insülin vücuttaki bazı hormon örnekleridir. Hormonlar vücuttaki çeşitli bezler tarafından pankreas, böbreküstü bezleri, tiroid bezleri, testisler ve yumurtalıklar gibi üretilir. Bütün bu bezler endokrin sistemin bir parçasıdır. Endokrin sistemi hormonal aktiviteleri kontrol eder ve düzenler.

Luke, endokrin sistemimiz düzgün çalışıyorsa, kolayca kilo verebileceğimizi söylüyor. "Cildimiz, saçlarımız ve bağırsaklarımız vücutta hormonal denge olduğunda sağlıklı kalır. Vücuttaki herhangi bir yanlış davranış, bir ömür boyu ilaçlara (ilaçlara) bağlı olmadan birkaç değişiklik yaparak kolayca düzeltilebilir."

Hindistan'da çok yaygın olan bir durum olan diyabet anlamına gelir. Diyabetli çoğu insan kan şekeri düzeyleriyle ilgilidir. Fakat çok az insan pankreasın ürettiği bir hormon olan insülin üretimine dikkat etmektedir. Çoğu insan diyabetle baş edemiyor çünkü problemin temel nedenini hedeflemiyorlar.

"Tip 2 diyabet vakalarının çoğu yaşam tarzı ve çevresel faktörler nedeniyle ortaya çıkmakta ve tersine çevrilebilmektedir. Tiroid ile aynı durum söz konusudur, bunun yerine TSH seviyelerine bakmak yerine tiroid bezinin neden yeterince üretmediğini görmemiz gerekir. Tiroksin karaciğere ve vücuttaki bazı vitamin ve mineral eksikliklerine bağlıdır.Bir semptomatik duruma bakmak bir süreliğine iyi olabilir.Ancak problem doğum kontrol hapları gibi ilaçların tamamen sentetik ve doğada olacak olmasıdır Ayrıca, bu hormonal dengesizliklerin temel nedenini de maskeleyecek, ”diye açıklıyor Luke.

Vücudun her türlü hormonal dengesizliğinin bize belirli işaret ve sinyaller vereceğini eklemeye devam ediyor. Bunlar arasında saç dökülmesi, kiloda ani kazanç, sindirim sorunları, kilo verilememesi, sürekli yorgunluk, depresyon ve anksiyete ve düşük cinsel dürtüye sahip olabilir. Luke, ilaç fikrine karşı olmadığını ve daha iyi hissetmemize yardımcı olduklarını kabul eder. Ancak hormonal problemin temel nedenini tedavi etmek, sürekli olarak ilaçlara bağımlı olmak yerine hastalıklardan kurtulmamıza yardımcı olacaktır.

Overeating vücutta hormonal dengesizlik yaratabilir 

Luke, “Sorunların kök nedenlerine çalışmak ve çalışmak bizim sorumluluğumuzdur” diyor.

Her şey yaşam tarzımızı geliştirmeye geliyor. "Evimizde iyi bir ortam yarattığımızda, her şey gelişir. Aynı şey, insan vücudunun, hormonların normal şekilde davranması için doğru ortamı yaratmamız gereken şeydir."

Yaşam tarzını iyileştirmenin yollarından bahsetmek, vücutta bir dengesizlik yarattıklarından hem aşırı hem de yetersiz beslenmekten kaçınmamız gerektiğini söylüyor. Bir önceki geceyi aştıktan sonra aç bırakmanın bir anlamı yok, diyor.

Aynı şekilde, hem aşırı egzersiz yapmak hem de egzersiz yapmaktan kaçınmalıyız. Aşırı egzersiz, vücutta hormon dengesizliği yaratmanın yanı sıra gelişmekte olan yaralanma olasılığını artırabilir.

Uyku, vücutta hormonal dengeyi sağlamak için en önemli şeydir. Uyku, onarılması, yenilenmesi ve yeniden büyümesi için hücrelere yer açar. Uykuya dalmak melatonin üretimini etkileyebilir. İyi bir gece uykusu doğa tarafından uyarılır ve onunla oynamamız gerekmez.

Hormonal dengesizlikler, ashwagandha, tulsi ve fesleğen gibi belirli adaptojenlerin yardımıyla restore edilebilir. Hormonal dengeyi sağlamak ve stresi azaltmak için hücresel düzeyde çalışırlar.

Stres hormonal dengesizliklerin çoğunu yaratabilir. Luke, stresin birçok sağlık sorunundan sorumlu olduğunu söylüyor. Stres vücuttaki kortizol seviyelerini arttırır, bu da vücuttaki diğer tüm hormonları etkiler.

Doğru miktarda D vitamini hormonal dengeyi düzenlemede yardımcı olur.

Bağırsak sağlığınızı iyileştirmek için probiyotik ve prebiyotik alımını artırın.

Luka, "Hormonal denge yaratmaya gelince kısayol yoktur. Sizden başka hiç kimsenin sağlığına önem vermez. Sorunların temel sebebi haline gelir."

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2018, 15:31
YORUM EKLE