Hafter güçlerinden Şerare Petrol Sahası'nda "tam kontrol sağlandı" açıklaması

TRABLUS (AA) - Libya'da General Halife Hafter'e bağlı güçler, ülkenin güneyindeki en büyük petrol sahası Şerare'de "tam kontrolü" sağladıklarını duyurdu.Hafter güçlerine bağlı Askeri Medya Bölümü'nün sosyal...

GENEL 12.02.2019, 00:02
Hafter güçlerinden Şerare Petrol Sahası'nda

TRABLUS (AA) - Libya'da General Halife Hafter'e bağlı güçler, ülkenin güneyindeki en büyük petrol sahası Şerare'de "tam kontrolü" sağladıklarını duyurdu.

Hafter güçlerine bağlı Askeri Medya Bölümü'nün sosyal medya hesabından yapılan açıklamada Şerare'de "tam kontrolün" sağlandığı bildirildi.

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre de Hafter'e bağlı güçler, Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne (UMH) bağlı olan ve petrol sahasını korumakla görevli güçlerle yapılan müzakerenin ardından, çatışmadan Şerare'nin kontrolünü ele geçirdi.

UMH'den konuyla ilgili açıklama yapılmadı.

General Halife Hafter'e bağlı Libya Ulusal Ordusu isimli silahlı grup, ülkenin güneyinde başlattığı askeri operasyonda Şerare petrol sahasının kontrolünü ele geçirdiğini açıklarken, güneydeki tüm ticari ve sivil uçuşların kendilerinden izin çerçevesinde gerçekleştirilebileceğini duyurmuştu.

Libya Ulusal Ordusu ayrıca Libya Ulusal Petrol Kurumuna "tesis üzerindeki mücbir sebep kararını kaldırarak üretimin başlatılması" çağrısı yapmıştı.

Ülkenin güneyindeki en büyük petrol sahası Şerare'de 10 Aralık'tan bu yana üretim yapılamıyordu.

Kendilerini "Fizan Gazap Hareketi" olarak adlandıran Libyalı göstericiler, yetkililerin "güneydeki bölgeyi kalkındırmak için harekete geçmesi, Fizan'daki kent ve köylere giden yolların güvenliğini sağlaması ve bölgenin yakıt hissesini güvence altına alması" gibi taleplerle petrol sahasını işgal etti.

Libya Petrol Kurumu ise silahlı bir grubun "petrol alanına girerek, çalışanlara şiddet uyguladığı ve tehdit ettiğini" belirtmişti.

Kurum, petrol sahasında mücbir sebeple üretimin durması nedeniyle ülke ekonomisinin günlük yaklaşık 32,5 milyon dolar zarar göreceğini bildirmişti.

UMH, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) tarafından Libya'nın tek meşru temsilcisi olarak tanınıyor.

Yorumlar (0)