Engellilere erken emeklilik müjdesi! Yaş sınırı beklemeden emekli olabilirler!

Emeklilik yaşındaki düzenlemeye göre doğuştan engele sahip olan vatandaşlar belli kriterleri yerine getirdikten sonra erken yaşta emekli olabiliyor. Çalışma gücünü belli oranda kaybeden vatandaşlar yaş sınırı beklemeden emekli olabiliyorlar. Kimler bu haktan yararlanabilir? Çalışma süresi ne kadar? Kaç yaşında emekli olur? Gerekli olan belgeler neler? Erken emeklilik için ne yapmak gerek?

GENEL 17.03.2019, 12:48
Engellilere erken emeklilik müjdesi! Yaş sınırı beklemeden emekli olabilirler!

Emeklilik yaşındaki düzenlemeye göre doğuştan engele sahip olan vatandaşlar belli kriterleri yerine getirdikten sonra erken yaşta emekli olabiliyor. Çalışma gücünü belli oranda kaybeden vatandaşlar yaş sınırı beklemeden emekli olabiliyorlar. Kimler bu haktan yararlanabilir? Çalışma süresi ne kadar? Kaç yaşında emekli olur? Gerekli olan belgeler neler? Erken emeklilik için ne yapmak gerek?  İşte detaylar...

Doğuştan engeli olan çalışanlar yaş şartı aranmaksızın belli bir süreyi doldurduklarında emekli olabiliyor. Sosyal güvenlik mevzuatımızda bazı rahatsızlıkları ya da engelleri bulunan vatandaşlar için erken emeklilik fırsatları bulunuyor. Bunlar malulen emeklilik ve engelli emekliliği. Malulen emeklilik sonradan çıkan rahatsızlıklarla oluşuyor. İş kazası ile gerçekleşiyor ve çalışma gücünün en az yüzde 60 kaybolmasıyla ahak kazanılabiliyor.

Engelli emekliliği ise doğuştan meydana gelen engellilik veya rahatsızlık sonucu alınan vergi indirimi sonrasında ortaya çıkıyor. Burada da en az yüzde 40 iş görme kaybı aranıyor.

Bu haktan kimler yararlanabilir?

Engellilik oranı en az yüzde 40 olan SSK'lı ve memur çalışanlar vergi indiriminden faydalanarak erken emeklilik imkânına kavuşuyor.

2008 sonrasında ise Bağ-Kur'lular için de bu hak bulunuyor.

Çalışma süresi ne kadar olmalı?

Burada yaş şartı aranmazken sigortalılık süreleri 15-20 yıl arası, prim gün sayısı da 3600 ile 4400 arasında değişiyor.

Ne yapmalı

Erken emeklilikten yararlanmak için öncelikle vergi indirimi almak gerekiyor. Defterdarlık ya da vergi dairelerine müracaat ederek işlemleri başlatmak mümkün.

Gerekli olan belgeler hangileri?

Başvuru için kimlik belgesi dilekçe ve işyerinizden sigortalı çalışıldığına dair belge yeterli oluyor. 

Yorumlar (0)