Ejder meyvesi- Sarayın vazgeçilmezleri arasında olan ejder meyvesinin sırrı

Ejder meyvesi'ne her geçen gün ilgi daha da artıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Saray'da düzenlediği 30 Ağustos resepsiyonu menüsünde yer alan ve adını duyuran Ejder meyvesi nedir? Ejder meyvesinin faydaları? Ejder meyvesinin sırrı nedir? Ejder Meyvesi fiyatı ne kadar?.. ejderha meyvesi?

Ejder meyvesi- Sarayın vazgeçilmezleri arasında olan ejder meyvesinin sırrı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 30 Ağustos resepsiyonunda misafirlere ikram ettiği Ejder meyvesi'ne gün geçtikçe ilgi artıyor... Peki nedir bu Ejder Meyvesi.. Ejder Meyvesi fiyatı ne kadar? Ejder meyvesi'nin faydaları nelerdir?..

Ejderha meyvesinin tarladan çıkış fiyatı 30 lira, tanesi ise 15 liradan alıcı buluyor.

İşte Ejder meyvesi için merak edilen tüm sorularınızın cevabı bu haberde...

Pitaya, bir alev patlaması gibi bir çiçek ve pembe bir gül goncası gibi bir meyveye sahip, doğanın en eşsiz bitkilerinden biridir. Yaygın olarak ejder meyvesi olarak bilinir, Orta Amerika'ya özgüdür fakat aynı zamanda Tayland ve Vietnam gibi bazı Güneydoğu Asya ülkelerinden de yetiştirilir ve ihraç edilir. Ejderha meyvesi aslında birkaç kaktüs türünden biridir ve akrabaları gibi, tipik olarak yetiştiği kurak iklimlerde nem ile benzersiz bir meyve veren etli bir sapa sahiptir. 

Ejder meyve sivri yumuşak bir ananas gibi görünüyor ve pembe, kırmızı veya sarı deri ve beyaz veya kırmızı eti olabilir. Meyveler ayrıca bir enginar, 3'e ve küçük, siyah yenebilir tohumların bolluğuna benzer, üst üste veya ölçek benzeri yapraklara sahiptir . Tadı, kivi ve armut karışımı gibi hafif tatlıdır ve gevrek bir dokuya sahiptir.

Meyve ilk başta biraz garip gelse de, hazırlanması kolaydır. Ejder meyvesini uzunlamasına dilimleyerek başlayın. Daha sonra, eti kaldırabilir veya meyveyi daha fazla dilimler halinde dilimleyebilir ve kösele derisini soyabilirsiniz. Sadece tohumları içeren beyaz parçayı yediğinizden emin olun ve acı olma eğilimi gösterdiği için kalan pembe kısımları atın.

Ejder meyvesi, şaşırtıcı sayıda fito besin içerir. Ayrıca antioksidanlar, ile yüklüdür ve karoten, protein, C vitamini (günlük önerilen değerin yüzde 10'una yakın olduğu söylenir), polidoymamış (iyi) yağ asitleri ve karbonhidrat metabolizması için gerekli olabilecek B vitaminlerine ev sahipliği yapar. 8 , 9 Buna ek olarak, bu tropikal meyve, vücutta daha kolay yiyecek parçalamak için vücutta diğer B vitaminleri ile birlikte vitamin B1 (tiamin) izin verebilir karmaşık karbonhidrat içermez.

Ejder meyvesi aynı zamanda güçlü kemikler ve dişler geliştirmeye yardımcı olabilecek kalsiyum gibi başka besleyici maddeler, sağlıklı kırmızı kan hücrelerini oluşturmaya yardımcı olabilecek demir ve doku ve hücre büyümesi, bakım ve onarımının desteklenmesine yardımcı olmak için fosfor kaynağıdır.

Ejder meyvesinde de captin adı verilen bir fitokimyasal bulunur. Genellikle kalp problemlerini hafifletmeye yardımcı olabilecek ilaçlarda kullanılır. Ejderha meyvesinin bilinen diğer yararları arasında bağışıklık sistemini güçlendirmek, yaralardan ve çürüklerden daha hızlı iyileşmeyi desteklemek ve solunum problemleri riskini azaltmak bulunmaktadır.

Ejder meyvesini yutmak da vücudun normal işlevini sürdürmesine yardımcı olarak zehirli ağır metalleri ortadan kaldırarak ve görme yeteneğini geliştirerek yardımcı olabilir. Likopen, meyvenin kırmızı renk sorumludur, daha düşük prostat kanseri riski ile bağlantılı olmuştur. Bu arada,

Ejder meyvesinden elde edilen tohum özleri, trigliserit düzeylerini düşürmeye ve kardiyovasküler rahatsızlık riskini azaltmaya yardımcı olabilecek çoklu doymamış yağlar (omega-3 ve omega-6 yağ asitleri) 18'de yüksektir. Bazı durumlarda, tohumlardan elde edilen yağ da hafif bir müshil olarak hizmet edebilir.

Ejder meyvesini, aşırı miktarda tüketildiğinde sağlığınıza zararlı olabilecek bir şeker türü olan fruktoz içerdiği için, ılımlı meyvelerden aldığınızdan emin olun.

Ejder meyvesinin genel sağlığı ve refahı iyileştirmede bir rol oynayıp oynamadığını belirlemek için bazı çalışmalar yapılmıştır. Bir örnek, araştırmacıların, meyve ve sebzeleri içeren sağlıklı bir diyet, yaşam boyu fiziksel aktivite ve prostat kanserine bağlı oksidatif DNA hasarı arasındaki ilişkiyi değerlendirdikleri Asya Pasifik Kanser Önleme Dergisi'nin 2011 tarihli bir çalışmasıdır.

Sonuç olarak, egzersiz ve taze meyve ve sebzelerin, özellikle de etanol meyvesi gibi likopen içerenlerin, hastalığa karşı koruyucu olduğu bulunmuştur.

2004'te İlaç Metabolizması ve Elden Çıkarma'da yayınlanan bir başka çalışma, çevreleyen sınırlı bilgi olduğundan, ejderha meyvesi gibi tropikal meyvelerin kapasiteleri hakkında daha fazla bilgi edinmeyi amaçlamıştır. Çalışma olumlu sonuçlar verdi ve araştırmacılar, ejderha meyvesi gibi tropikal meyvelerin insan sitokromu P450'nin aktivitesini inhibe edebileceğini keşfetti.

Bu madde genellikle karaciğerde görülebilir, ancak ince bağırsak, akciğer ve böbrekler gibi diğer dokularda da bulunabilir ve bu özel maddenin mutasyonları konjenital glokom gelişimi ile ilişkilendirilmiştir.

Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2018, 16:19
YORUM EKLE