11 Haziran 2016 Cumartesi 14:21
Eğitim Sistemi'nde değişiklik 3+3+3+4
3 3 3 4 eğitim sistemi nedir sorusu yanıt aranıyor. Meydan Gazetesi'nde yer alan haberde eğitimde sistemin değişeceği iddia edildi. Buna göre 3+3+3+4 eğitim sisteminin yeni eğitim sistemi olacağı belirtildi. Son yıllarda eğitim sisteminde çok kez değişiklik yapılması vatandaşların kafasını karıştırıyor. Eğtimde nasıl bir değişikliğe gidileceğini merak eden vatandaşlar, 3+3+3+4 eğitim sistemi nedir sorusunun yanıtı merak ediyor.Zorunlu eğitim yaşını 5'e düşerecek ve zorunlu eğitim süresini 13 yıla çıkaracak 3+3+3+4 eğitim sisteminin öğrencilerin hayatlarını nasıl etkileyeceği,geçiş sürecinin nasıl olacağı gibi pek çok sorunun yanıtı araştırılıyor. İşte 3 3 3 4 eğitim sistemi hakkında merak edilenler...

3+3+3+4 EĞİTİM SİSTEMİ NEDİR?

Sistem değişimleri genellikle uzun süreli olur ancak henüz 4+4+4 eğitim sistemine geçeli kısa bir süre oldu. Şimdi ise yeni bir eğitim sistemine geçiş yapılma hazırlıkları var. Yeni sistemin 3+3+3+4 eğitim sistemi olacağpı konuşuluyor. Planlaması yapılan bu sistemde okula başlama yaşı 5'e düşürülecek. Erken çocukluk okulu ile eğitim hayatına başlayacak öğrenciler, 0+1+2 şeklinde 3 yıl, ardından 3 yıl ilkokul, 3 yıl ortaokul ve 4 yıl lise olmak üzere eğitim görecekler. Bu sistemde kademe dizilişi 4+4+4'ten 3+3+3+4 şeklinde değiştirilecek. Bu sistemdeki en radikal değişiklik okul öncesi eğitimde olacak. Anasınıflarının yerine bu sistemde eren çocukluk okulu olacak. Mevcut sistemde bulunan anasınıflar kaldırılacak. Bununla ilgili üniversitelerde de düzenlemeler yapılacak. Üniversitelerin eğitim fakülteleri bünyesinde yer alan okul öncesi eğitim bölümleri kapatılacak ve yerine Erken Çocukluk Eğitim ve Araştırma Enstitüsü kurulacak. Bu sistemin pilot uygulamasına 2017 yılında başlanacak. Öte yandan mevcut anasınıfı öğretmenlerine iki seçenek sunulacak. Bu öğretmenler isteklerine göre ister erken çocukluk okulunda eğitimci olmayı, ister ilkokul öğretmeni olmayı tercih edecekler. Bu konular için gereken eğitimler de sistem uygulanmadan önce eğitimcilere verilecek.

NE ZAMAN UYGULANACAK?

3+3+3+4 eğitim sisteminin ne zaman uygulamaya konulacağı kesin olarak belirlenmedi. 2017 yılında sisteme uygun eğitimci yetiştirilmeye başlanacak. Yeni yıla kadar düzenlemenin tamamlanması için çalışmalar şu anda devam ediyor. Yeni sistemde ilkokullara hazırlık sınıfları eklenecek. Bu 0'ıncı sınıfa 66 ayını dolduran çocuklar gidecekler. Bu düzenleme ile okula başlama yaşı da 6'dan 5'e düşmüş olacak.

ERKEN ÇOCUKLUK EĞİTİMİ NASIL OLACAK?

3+3+3+4 eğitim sistemi ile hayata geçirilecek erken çocukluk eğitimini bu alan için yetiştirilecek eğitimciler verecekler. Erken çocukluk okulları özel teşebbüse bırakılacak. Erken çocukluk döneminin başlamasıyla birlikte çok sayıda vakıfın ve derneğpin bu alanda faaliyet göstermesi bekleniyor. Yine dini vakıf ve derneklerinde de bu alana yönelmeleri bekleniyor.Bugüne kadar eğitim sisteminde çeşitli değişimler yaşandı. Son 20 yıla bakıldığında 17 Ağustos 1997 yılında zorunlu eğitim 5 yıldan 8 yıla çıkarıldı. Bu düzenleme ile sistem 5+3 şeklinde değişti. Ardından 20 Şubat 2012'de zorunlu eğtim 12 yılaçıkarıldı ve sistem 4+4+4 şeklinde değiştirildi. Yeni yapılacak değişikliğin ise 20. yılda 3. değişiklik olacak.

4+4+4 EĞİTİM SİSTEMİ NEDİR?

4+4+4 eğitim sistemine 2012 yılında geçildi. Bu değişiklikle zorunlu eğitim 8 yıldan 12 yıla çıkartıldı. Bu sistemde 4 yıl ilkokul, 4 yıl ortaokul ve 4 yıl lise eğitimi verilmesi amaçlandı. Bu sistemin yapılması ile kaldırılan imam hatip ortaokulları geri getirildi, meslek eğtiminin arttırılması oldu. İlköğretimin iki kademeye ayrıldığı bu sistemde öğrenciler diplomalarını lise eğitimlerinin ardından alabildiler.


Son Güncelleme: 11.06.2016 14:22
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.