DANA BONFİLE, DANA PİRZOLA, ET MARİNE

DANA BONFİLE, DANA PİRZOLA, ET MARİNE

Protein kaynağı olan kırmızı et, besin zincirleri içerisinde en önemli besin kaynağıdır. Tabi büyük baş ve küçük baş hayvana ait olmak üzerede kişilerin damak lezzetlerine göre tercih edebilecekleri kısımlarda bulunmaktadır. Bunların içerisinde dana bonfile ve dana pirzola en fazla tercih edilenidir. Farklı pişirme teknikleri ile hazırlayabileceğiniz etlerimizi çeşitli marinasyon yöntemleriyle enfes tatlar elde edebileceğiniz gibi damak tadınıza doğru bir şekilde hitap etmiş olacaksınız. Öncelikle dana bonfile ve dana pirzola tariflerimize geçmeden evvel et marine işlemini anlatalım.

Et marine; kırmızı etin pişirme şekline göre bir çok farklı marinasyon yöntemi bulunmaktadır. Et marine işlemi etin sertliğini alarak ağızda dağılan yumuşacık lokum gibi olmasını sağlamaktır. Yapabileceğimiz en güzel et marine işlemi için gerekli malzemelerimiz; süt, saf zeytin yağı, biber salçası, yoğurt, soğan, sarımsak, kaya tuzu, ve isteğe bağlı çeşitli baharatlarla uygun bir sos hazırlayarak 24 saat dinlendirerek kırmızı eti en güzel şekilde marine edebilirsiniz.  24 saat uzun bir süre ise en az 3 saat marine işleminde etinizi bırakabilirsiniz. Fakat unutmayın ki en lezzetli ete sahip olmak için marine işlemini 24 saat olmalıdır. Marine işlemi esnasında etinizi mutlaka saat başı ters süz ederek etin tüm bölümüne eşit lezzetin dağılmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca etin üzerine bıçak ile bir kaç delik açmanız marine sosunuzu etin tüm derinliğine geçmesini sağlamış olacaksınız.

Dana bonfile hayvanın sırt kısmında bulunan yumuş ve yağ oranının az olduğu kısımdır. Dana bonfile için gerekli malzemelerimiz; yarım kilo dana bonfile, 1 çay bardağı sıvı yağ, soda, karabiber, kaya tuzu, 3 diş sarımsak ve 1 küçük boy soğan. Öncelikle yukarıda belirttiğimiz marine işlemine tabi tuttuğumuz dana bonfile etimizi dolaptan çıkarıyoruz.  Bonfile etimizi 2 parmak kalınlığında kesiyoruz. Sıvı yağ ve soda ile biraz ovaladıktan sonra önceden ezdiğimiz sarımsak ve soğanı yine etin üzerine sürüm önceden ısıtılan döküm tavaya bırakıyoruz. Buradaki püf nokta etin sürekli ters düz edilmemesi olacaktır. Ters ederken pişmiş mi diye çatal veya bıçak batırılması etin suyunun dışarı çıkmasına ve dana bonfilenin kuru olmasını sağlayacaktır. Her iki tarafı 5 er dakika pişirildikten sonra servise hazırdır.

Dana pirzola hayvanın kaburgada sırta doğru altı kemik ile birlikte kesilir ve hazırlanılır. Dana pirzola için gerekli malzemelerimiz ise; 5 adet dana pirzola, 4 yemek kaşığı zeytin yağı, kaya tuzu ve karabiber. Bir kase içinde zeytin yağı ve karabiberi harmanlayalım. Ardından dana pirzolaların üzerine masaj yapar gibi yedirerek ovalayalım. Ardından buzdolabına marine işlemi için kaldıralım. En az 3 saat bekledikten sonra kaya tuzu serpiştirip önceden ısıtılan döküm tavaya veya ızgaraya dana pirzolalarımızı yerleştirelim. Her bir yüzeyi 4 er dakika pişecek şekilde ters düz edip servis tabağına alalım.  Dana bonfilede  mühürleme işlemi tüm et çeşitlerinde olması gerekir. Dana pirzola pişirirken de asla bıçak veya çatal batırılmamalı ve sürekli ters süz edilmemelidir. Afiyet olsun.

Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2019, 02:10
YORUM EKLE