Çölyaklılar için derneklerden iki önemli karar

Tedavisi olmayan ve sadece glutensiz besinlerle hastalığı kontrol altında tutulabilen çölyak hastalığı için Manisa’da iki önemli karar alındı. Manisa’da bir araya gelen Türkiye’deki 20 çölyak derneği ve oluşumu, Gıda Tarım ve Hayvancılık...

Çölyaklılar için derneklerden iki önemli karar

Kurban Bayramı’nda Rize’den yüzerek kaçan ve Trabzon’dan karaya çıkan dana ‘Ferdinand’, yaşamına İzmir’de devam ediyor. Ferdinand’ı satın alan sanatçı Haluk Levent, Huzur Çiftliği’ne gelerek danayı ziyaret etti.

Kurban Bayramı’nda Rize’de kaçan ve yüzerek Trabzon’dan çıkan dana Ferdinand, yaşanan bu ilginç olayın ardından sanatçı Haluk Levent tarafından sahiplenilmişti. İzmir’in işgalden kurtuluşu etkinlikleri kapsamında kente gelen Levent, vereceği konser öncesinde Kurtarılmış Çiftlik Hayvanları Barınağı’nda yaşamına devam dana Ferdinand’ı ziyaret etti. Danayı elleriyle besleyen sanatçı, barınakta bulunan diğer hayvanlarla da yakından ilgilendi.

Ferdinand’ın çok mutlu olduğunu söyleyen Haluk Levent, “Ferdinand’ı kurtardık, uslu dursun diye buralara kadar gönderdik. Ama kızların peşinden ayrılmadığı şikayeti geldi. Burada gerçekten çok mutlu. Denizdeyken dişleri tamamen sökülmüş ve zor durumdaydı. Ancak veteriner kontrolünde ve 6 ay sonra dişleri yeniden çıkacak” dedi.

“İçimiz acıyor”

Hayvan sevgisinin çocuk yaşta aşılanması gerektiğinin altını çizen başarılı sanatçı, “Son dönemlerde sosyal medyada hayvanlarla ilgili çok kötü haberler okuyoruz. Aslında Ferdinand hayvan sevgisini aşılamak için sembol oldu. Hayvanlara yapılanlar karşısında içimiz acıyor. Çocuklarımıza hayvan sevgisini aşılamadan doğa sevgisini, insan sevgisini, memleket sevgisini veremeyiz. Onlara sahip çıkmak ve onları sevmek zorundayız” diye konuştu.

Faytonlarda çalışan atlara da değinen Levent, “Çiftlikte faytonlardan kurtarılan atlar da var. Hükümet yetkilileri de bu konuyla yakından ilgileniyor. Bu iş o kadar ranta döndü ki iki günde bir atların ölüm haberini duyuyoruz. O kadar ağır çalıştırılıyorlar ki hastalanıyorlar. Tedavi ettirmek pahalı olduğu için ölüme terk ediliyorlar. Bu atları da artık buraya getireceğiz. Buranın bazı eksikleri var. Onlar için de sosyal medyadan bir şeyler yapacağız” ifadelerini kullandı.

- Ege Haber
YORUM EKLE
EURO

7.2854

DOLAR

6.2046

BİST

96121

ALTIN

241.405

21°  
HABERLER