Çocuğum büyüdü, yeni okul çantasına ihtiyacımız var mı?

GENEL 08.08.2017, 15:11 17.10.2018, 03:28
Çocuğum büyüdü, yeni okul çantasına ihtiyacımız var mı?

Gözümüzü açıp kapayana kadar çocuklarımız büyüyor. Bu sonbaharda ilkokula başlayacak çocuğunuzun kreşe ilk gittiği günü daha dün gibi hatırlıyorsunuzdur. Zaman ne kadar çabuk geçiyor değil mi? Yıllar geçtikçe çocuğunuz da büyüyor, hem zihinsel hem fiziksel olarak gelişiyor. Daha karmaşık oyuncaklara ilgi duyuyor, daha geniş tişörtlere ihtiyaç duyuyor. Çocuğunuz büyüdükçe okul çantası da elbet küçük gelmeye başlıyor. Ayrıca, ilkokuldayken taşıması gereken malzemeler kreştekinden daha farklı ve daha büyük. Dolayısıyla, kreşte kullandığı minik çanta yerine kitap ve defter taşıyabileceği bir okul çantasına geçme zamanı geldi de geçiyor.

Çocuğunuz büyüdüğü için yeni bir çantaya ihtiyaç duyuyor, peki siz alırken nelere dikkat etmelisiniz?

  • En rahat okul çantası türü sırt çantasıdır. Sırt çantası sayesinde yük daha dengeli taşınır.
  • Alacağınız çantanın sırt ve omuz desteği olması da önemli bir noktadır.
  • Çantanın boyutuna çocuğunuzun omurga uzunluğuna göre karar verilmelidir. Genel olarak çantanın uzunluğu, omurga uzunluğunun yarısıyla tümü arasında olmalıdır. Çantanın altı, bel genişliğinin üstünde kalmalıdır.
  • Çantanın kayışlarının boyu, çocuğunuzun sırt boyuna ve taşıdığı ağırlığa göre ayarlanmalıdır. Çantada taşınan yük miktarı değiştikçe kayışları tekrardan ayarlamayı unutmayın.

Yeni okul çantasını aldınız, peki çocuğunuz yeni okul yükünü nasıl taşıyacak? Bunun için de size birkaç önerimiz var.

  • Çocuğunuza çantayı yerden dizlerini bükerek kaldırmasını öğretin. Böylelikle belini fazla zorlamamış olur.
  • Ağır kitaplar sırta yakın durmalıdır. En ağır eşyayı en dibe koymayı unutmayın.
  • Çocuğunuza eşyalarını planlı ve düzenli şekilde taşımayı öğretin. Akşamları çantasını düzenlerken ertesi gün ihtiyaç duymayacağı kitapları çantadan çıkarın.
  • Çantanın maksimum ağırlığı çocuğunuzun yaşına göre değişir. Ancak, çantayı tek elle kaldıramıyorsa veya yorulmadan 1-2 durak yürüyemiyorsa çanta fazla ağırdır. İdeal olarak, tam dolu bir çantanın ağırlığı çocuğunuzun kilosunun %10’u ila %20’sini geçmemelidir.
  • Çocuğunuzun çantası her şeye rağmen fazla ağırsa okul dolaplarını düzgün kullandığından emin olun. Eğer okulda dolap yoksa yaptırmak için okul yönetimiyle konuşabilirsiniz.
Yorumlar (0)