Çatı Penceresi Özellikleri

Çatı Penceresi Özellikleri

Çatı penceresi cam özelliklere bağlı olarak değişik sınıflara sahiptir. Genel olarak tüm çatı pencerelerinde çift cam kullanılır. Bu camlar temperli veya tempersiz camlar olabilirler. Ayrıca camların kalınlıkları da markada ve modele göre değişiklik gösterebilir. En sık kullanılan çatı penceresi camları is dıştaki cam 4 mm ve temperli, içteki cam ise yine 4 mm ve normal float cam olabilir. Bu camların arası genellikle de argon gazı ile doldurulmuştur. Bu argon gazı genel itibari ile yalıtım katsayısı yüksek olan bir gazdır ve ısı geçişlerini minimuma indirir. Bu da soğuk havlarda içerinin soğumasını ve sıcak havalarda da içerinin ısınmasını yavaşlatır. Tamamen keser diyemeyiz. Çünkü, yalıtım katsayısı ne kadar yüksek olursa olsun, tüm malzemeler zamanla bu ısı iletimi işini zamanla yapacaklardır. Eğer gerçek ısı yalıtımı isteniyor ise, bunun en kolay ve yaygın yöntemi güneşlik kullanmaktır. Güneşlikler cama ısının ulaşmadan evvel bertaraf edilmesini sağlarlar. Yani bir nevi camın üstünde bir gölge oluştururlar. Bu sayede camımız güneşin direkt yakıcı ve ısıtıcı etkisinden korunmuş olur.

Bu cam türü olarak bu sınıftan bir üst seviye olarak konfor lamine camlar kullanılır. Bu camlar çatı pencerelerinde son zamanlarda en çok tercih edilen cam türleridir. Modern zamanları yaşmış olduğumuz şu zaman diliminde, yalıtımı ve güvenliği en üst seviyede sağlayan bu ürünler, tüketicilerin de en büyük gözdesi durumundadırlar. Normalden 5 kat daha zor kırılan güçlendirilmiş (temperli) camlar 6 mm kalınlığına kadar kullanılırlar. Ayrıca bu dış camın iç yüzeyine de patentli konfor cam uygulamasına sahip ince tabaka kullanılır. Bu da ışıma yansıması yaparak camın içinden ısının iç mekana girmesini engeller. Bu sayede fotonlar yüzeyde tutulur ve cam uzun süreler içeri ışıma yoluyla ısınma yapılmasını engeller. Özellikle sıcak iklime sahip bölgelerde mutlaka kullanılması gereken bir çatı camı türüdür.

Ayrıca iç yüzeydeki cam da tek cam değildir artık. İki camın arasına şeffaf film konularak laminasyon işlemi yapılır. Bu laminasyon sonucunda cam kırılsa dahi, içeriye toz dahi düşmez. Çünkü koruyucu film camların dağılmasını engeller.

Netice itibari ile, konfor lamine camlar kırılması son derece zor, kırılsa dahi içeriye parça düşmeyen ve aynı zamanda ısı kontrolünü çok iyi bir şekilde gerçekleştiren çatı penceresi camlarıdır.

Güncelleme Tarihi: 17 Ekim 2018, 14:20
YORUM EKLE