Çalışanlara iyi haber. 1 yıl dolmadan yıllık izne çıkılır mı? Yıllık izin kullanma şartları neler?

Tüm çalışanları ilgilendiren önemli bir haber... Çalışanlar 1 yıl dolmadan yıllık izne çıkabilir mi? Yıllık izne çıkmanın şartları neler? Detaylar haberimizde...

GENEL 07.03.2019, 11:29
Çalışanlara iyi haber. 1 yıl dolmadan yıllık izne çıkılır mı? Yıllık izin kullanma şartları neler?

Tüm çalışanları ilgilendiren önemli bir haber... Çalışanlar 1 yıl dolmadan yıllık izne çıkabilir mi? Yıllık izne çıkmanın şartları neler? 

1 YIL Dolmadan izne çıkılır mı?

Yıllık ücretli izin uygulamalarına ilişkin esaslar, 4857 sayılı İş Kanununun 53 ila 61’inci maddeleri ve uygulamanın detaylarını açıklayan yönetmelik ile belirlenmektedir. Yasal düzenleye göre yıllık ücretli izne hak kazanabilmek için, aynı işverene bağlı çalışma süresinin deneme süresi de dahil olmak üzere en az 1 yıl olması gerekmektedir.

Ancak çalışanlar avans izin kullanabilir. Henüz aynı iş yerinde 1 yıllık kıdemi olmayan çalışan, önümüzdeki sene hak edeceği izinden düşülmek üzere ilk senesinde işverenden yıllık izin talep edebilir. İşverenin de uygun görmesi durumunda ileride kazanacağı haktan düşülmek üzere çalışana izin verilir. Eğer çalışan yıllık izin hakkı elde edemeden işten ayrılırsa, işverenin ona avans olarak verdiği günleri ücretinden kesme hakkı bulunmamaktadır.

Yorumlar (0)