Beton Cephe Nedir?

Beton cephe, çimentonun yanı sıra diğer bazı katkı maddelerinin kullanılması yoluyla üretilen cephe sistemlerine verilen isim olarak anlatılabilir.

Beton Cephe Nedir?

Beton cephe, çimentonun yanı sıra diğer bazı katkı maddelerinin kullanılması yoluyla üretilen cephe sistemlerine verilen isim olarak anlatılabilir. Cephe sistemleri ise, sıfırdan yapılan ya da tadil edilen binaların ses ve ısı izolasyonlarını sağlamak, estetik olarak daha iyi bir görüntü vermelerini sağlamak amacıyla kullanılan yapı malzemeleri olarak ifade edilebilir. Kısacası beton cephe sistemleri, yapıların daha kaliteli binalar hale gelmesini sağlayabilmek için kullanılan önemli yapı malzemelerinden bir tanesidir.

Beton Cephe Sistemi Kullanımı

Beton cepheler yapımlarında kullanılan çimento ile uyumlu olan katkı maddeleri nedeniyle yüksek miktarda dayanıklı malzemeler olmalarına karşılık hafif yapı malzemeleridir. Dekoratif açıdan bakıldığında da beklentileri fazlasıyla karşılayan beton cephe sistemleri, maliyetleri ve özellikleri bir arada değerlendirildiğinde yerlerine kullanılabilecek olan diğer malzemelerden daha fazla avantaj sağlayan yapı elemanlarıdır.

Beton cephe sistemleri, tüm dünyada kullanılan önemli yapı elemanlarıdır. Önceden kalıplanarak hazırlanmış olan beton cepheler, binaların dış duvarlar ve taşıyıcı duvarlar nedeniyle omuzlamak zorunda kaldıkları yüklerden kurtulmalarını sağlarlar. Önceden kalıplanmaları işçilik kalitesinin artmasını ve uygulama süresinin kısalmasını sağlar. Yani hem yapı işini gerçekleştiren firmaya hem de yapıyı son kullanıcı olarak kullanan kişilere zaman ve maliyet tasarrufu sağlayan yapı malzemeleridir.

Yapı süslemesi, tasarım, maliyet ve uygulama kolaylığı bakımından değerlendirildiğinde önemli avantajlar sunan beton cephe sistemi sağladığı diğer imkanlarla veya diğer özellikleriyle de öne çıkmaktadır. Beton cephe sisteminin yüksek ses ve ısı yalıtımı sağlaması, bakımlarının kolay ve düşük maliyetli olması, dayanıklı olması, deprem güvenliği açısından değerli kazançlar sağlayan bir malzeme olması, temiz ve hafif olması gibi özellikleri nedeniyle tercih sebebi olduğunu belirtmek gerekir.

Kullanım Alanları

Beton cephe kullanmak isteyen kişilerin/firmaların, ses ve ısı yalıtımını maksimum seviyede sağlayan, zaman ve maliyet tasarrufu sağlayan, estetik ve sanatsal tasarımlara izin veren bir cephe sisteminden yararlanmak isteyen tüm kişiler/firmalar olabileceği söylenebilir.

Özellikle modern tasarım anlayışıyla yapılması hedeflenen tüm binalarda beton cephe sistemleri kullanılabilir. Yani az katlı binalarda, çok katlı binalarda, evlerde ve sitelerde, endüstriyel yapılarda, modern tasarımlı iş merkezlerinin inşaatlarında kullanılabilirler

Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2018, 01:06
YORUM EKLE