Beka nedir? Beka sorunu nelerdir?

Son zamanlarda sıkça kullanılan 'Beka' ve 'Beka sorunu' kelimelerinin Türk Dil Kurumu (TDK)' nda karşılığı ölümsüzlük, kalıcılık ve ölümsüzlük anlamına gelmektedir. Peki 'Beka sorunu' ne demek? Detaylarıyla haberimizde...

GENEL 21.04.2019, 18:15
Beka nedir? Beka sorunu nelerdir?

Beka nedir? 

Bir devletin toprak bütünlüğünü, ahdi hukukunu ve anayasal düzenini iç ve dış tehditlere karşı koruması suretiyle hayatiyetini devam ettirmesi anlamındadır.

Arapça kelime anlamı

Arapça bir kelime olan Beka “Kalıcı-Varlık-Var olmak- Ölmezlik-Sonu bulunmamak” anlamlarına gelmektedir. Tasavvufta “ Bekâ Billah” gibi bir deyim vardır. İnsanın beşeri niteliklerden arınarak ruhanî niteliklerle donanması anlamına gelir. İslâm âlimleri “Tarikatlar”ın varlığını da bu deyimle açıklamışlardır.

Günümüzde sanki uluslararası siyaset deyimi olarak canlanmıştır. Bu kullanım şekli Türk kültüründe “Devlet-Ebed-Müddet” yani “Sonsuz olan devlet” demektir. Deyim sanki değişmeyen anlamında “Töz” ile de ilgili bir anlam da içerebilir. Daha geniş bir çerçevede devletlerin var olmaları ve varlıklarını korumaları için stratejik proje ve hedefleri işaret edilmektedir.

Beka sorunu nedir? 

Bu sorunların oluşabilmesi için, ilk başta bu devletin içinde yaşayan insanların ayrıştırılmaması gerekir. İnsanların ayrıştırılması konusu ise, bu devletin en korkulması gereken konudur. Kişileri ayrıştırma yerine onların bu topraklarda ve Atatürk ilkelerinde birleştirilmesi gerekir. Zaten bu ilke ve devrimleri bizler öğrenerek gerçek olarak uygulayabilseydik bugün yaşanan hiçbir sorun kalmayacaktı. 
Ülkemizin beka sorunu ne zaman doğar sorusunu sormak gerekir. Ülkemiz Anayasasına bağlı, halkın iktidarı olan, Hukukun üstünlüğünü kabul eden ulus devlettir. Bu ulus devlet içinde yaşayan Türk, Kürt, Laz, Çerkez, Abaza ver diğer herkes bu ülke sınırları içinde Türk olarak ifade edilir ve ulusalcıdır.
Yani ulusalcılık konusu hiçbir siyasi partinin içinde yer alan bir olgu değildir. Bizler bu ülke içinde yaşayan dini dili ırkı fark gözetmeden yaşayan herkesi bir bütün olarak kabul etmek zorundayız. Bunu başarmamız durumunda memleketin beka sorunu hiç kalmayacaktır. Önümüzde yapılacak olan seçim öncesinde siyasilerimizin sözleri çok dikkatli olmalıdır.
Üstelik bu seçimde beka sorunu diye bir konu olmaz. Olsa olsa, insanların sosyal anlamda onların yaşamıyla ilgili olan unsurların aksaması olabilir. Bu seçim adı üzerinde mahalli idareler seçimidir. Seçilecek olan kişi hangi ilde hangi beldede yaşarsa yaşasın, oranın idarecisi ve yöneticisi olmak üzere seçime katılmaktadır.

 

Yorumlar (0)
21°
açık