Araç Kiralama Pazarı Büyüyor!

Araç kiralama pazarı, varlığını uzun yıllardır hissettiren, gelişim gösteren bir sektör. Taleplere anında cevap verebilmesi, otomobil bakımından zengin bir yelpazeye sahip olması gibi nedenler de bu pazarın hareketli kalmasını sağlıyor. Her yıl daha çok artış yaşayan araç kiralama pazarının filosundaki araç sayısı da günden güne çeşitlilik gösteriyor.

Araç Kiralama Pazarı Büyüyor!

Araç kiralama pazarı, varlığını uzun yıllardır hissettiren, gelişim gösteren bir sektör. Taleplere anında cevap verebilmesi, otomobil bakımından zengin bir yelpazeye sahip olması gibi nedenler de bu pazarın hareketli kalmasını sağlıyor. Her yıl daha çok artış yaşayan araç kiralama pazarının filosundaki araç sayısı da günden güne çeşitlilik gösteriyor. Buna oranla, otomobil satışlarının düşmesi de bir tesadüf değil. Oto kiralama her yıl daha da büyürken, satış konusunda alıcıların geri adım atması söz konusu. En uygun araç kiralama talebinin son beş yıldaki hızlı artışı, görünen o ki önümüzdeki senelerde de devam edeceğe benziyor.

Ülkemizdeki sektörün raporlarına göre; 2017 yılının otomobil satışları bir önceki seneye göre yüzde beş azalıyor, aynı dönemde kiralama sektöründeki araç sayısı yüzde 11’e yakın artıyor. Geçtiğimiz sene istatistiklerini arttırmaya devam eden Türkiye araç kiralama pazarının, bu dönemde satışa sunulan otomobillerin ortalama yüzde 20’sini de filosuna katması önemli bir girişim örneğiydi. Peki bu yönelim neyin nesi? İnsanların çoğunun araç kiralamayı tercih etmeye başlaması ve bunu sürdürmesi neye dayanıyor? Hadi gelin nedenlerine ve rapordaki belli başlı istatistiklere bir göz atalım.

1) Sermaye Yatırımı

Türkiye’deki araç kiralama sektörü çok sayıda yerli ve yabancı sermayenin yatırımı haline geliyor. Dünya ekonomisinin zor zamanlardan geçtiğini de hesaba katarsak burası oldukça canlı bir pazar.

2) Rakamlar

Araç kiralama şirketleri 2012 yılında 67 bin araç alımı sayısına ulaşırken 2016’ya baktığımızda bu rakam 147 bini buluyor. Son beş yıla bakarsak müşteri sayısı üç, araç alımı ve otomobil sayısı ise iki kattan fazla büyüme gösteriyor.

3) Satın Alma, Kirala

Otomobil kiralama kısa ve uzun süreli olarak ikiye ayrılıyor. Genellikle bireyler seyahat, tatil gibi nedenlerle kısa süreli araç kiralamaktan yanayken, şirketlerin bu konudaki tavrı yıllık araç kiralama olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca, bir araba sahibi olmak isteyen insanların da satın alacakları markanın aracını ilk önce kiralayıp denemeleri sektörün hareketliliğine katkı sağlıyor.

4) Seyahat

Özellikle yaz aylarında olmak üzere her mevsim insanların gezip seyahat edecekleri fırsatlarla dolu. Yıllık izinlerini kullanarak tatile çıkanlar, kış yolculuklarını sevenler, bahar havasını değerlendirmek isteyenler gibi birkaç haftalığına yollarda olan bir kesim var. Bu kesim bir araba sahibi olmaktan çok gezip görme ihtiyaçlarını karşılayacak zamanlarda altlarında bir otomobil olmasını tercih ediyor.

5) Ekonomik Nedenler

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ekonomik dalgalanmalar yankılarını buluyor. Tüm gelişimine rağmen araç kiralama sektörünün 2017 yılında stratejik bir hamleyle hedef küçültmesi de buna bir örnek. Bireysel ve kurumsal açıdan bakarsak; insanların gerek kısa gerek uzun vadede bir araca sahip olmaları, işlerini görecek zamanlarda olmasından daha zor. İşbu nedenle şirketler de dahil olmak üzere yönelim oto kiralama üzerine gidiyor.

6) Bir Alternatif Sağlaması

Araba şirketlerinin sürekli yeni modeller üretmesi alıcının dikkatini çekse de, otomobil kiralama bu konuda bir esneklik ve seçenek şansı sağlıyor. İnsanlar satın almak istedikleri araba modeli hakkında doğal olarak deneyim ve bilgi sahibi olmak istiyorlar. Bunun için en avantajlı yollardan biri de söz konusu aracı kiralayarak tecrübe edinmek. Daha onlarcasının eklenebileceği tüm bu maddeler araç kiralama pazarının yükseliş dönemine tanıklık etmemizi sağlıyor.

Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2019, 02:35
YORUM EKLE