20 Haziran 2017 Salı 14:24
Alkollü araç kullanımı sonucu meydana gelen trafik kazalarında cismani ve maddi zararın tazmini

Alkol tüketiminin bir çok zararı vardır. Zira alkol kana karışmaya başladıktan sonra, alınan miktara göre, beyinin çalışması yavaşlamakta, reflekslerde zayıflama görülmekte, tüketen kişiye gereğinden fazla özgüven vermekte ve sonuç olarak, bu durum hız ve mesafe algısındaki bozuklukla birleşince, kazalara neden olmaktadır, çünkü alkollü sürücünün hata yapma olasılığı artmaktadır. Ülkemizde yapılan istatistik çalışmalarına göre, yaşanan trafik kazalarının en önemli nedenin, alkollü araç kullanımı olduğunu görmekteyiz. Alkollü araç kullanmak, ticari araç sürücüleri ve kamu hizmetindeki sürücüler için tamamen yasaklanırken, diğer sürücüler için %0.50 promille sınırlandırılmıştır. Eğer sürücü bu sınırları aşarsa, örneğin, 100 (1.00) aşamayacak şekilde alkol tüketirse, sürücüye idari para cezası verilecek ve sürücü belgesine el konulacaktır. Ancak bu sınırı da aştığı durumlarda, idari para cezası ve sürücü belgesine el koyma dışında ayrıca sürücü hakkında TCK 179 kapsamında trafik güvenliğini tehlikeye sokma suçundan kamu davası açılacaktır. Tüm bu yasal sınırlamalara rağmen, yine de kimi sürücüler alkol tükettikten sonra, araç kullanmaktadır. Ne yazık ki, trafik kazaları yaşanmakta ve bunun sonunda maddi zararlar meydana gelmekle birlikte, ölüm veya yaralanmaya bağlı zararlar da olmaktadır.

Hepimizin bildiği üzere, herkes aracı için trafik sigortası yaptırmak zorundadır. Bu zorunlu sigorta, bizim araç kullanırken, kendi kusurumuzdan meydana gelecek trafik kazası sonucunda üçüncü kişilerde oluşacak olan cismani ve maddi zararları, teminat limitleri dahilinde, tazmin edecektir. Burada aklımıza şu soru gelebilir:

Alkollu araç kullanan kişilerin neden oldukları kazalarda oluşan üçüncü kişilerde olan zararların, teminatlar dahilinde sigorta tarafınca ödendikten sonra, kazaya neden alan alkollü kişiye rücu edilip edilemeyeceğidir? Zira bahsettiğimiz bu zorunlu trafik sigortasının genel şartlarını düzenleyen, Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk (Trafik) Sigortası Genel Şartları B4 maddesinin (c) bendine göre, aracın uyuşturucu madde veya ilgili mevzuatta belirlenen seviyenin üzerinde alkollü içki almış kişilerce veya aynı mevzuatta alkollü içki alamayacağı belirtilen kişilerce alkollü içki alınmak suretiyle kullanılması sırasında meydana gelmiş ise, trafik kazasından zarar gören üçüncü kişilere ödemede bulunan sigortacı, sigorta sözleşmesine ve bu sözleşmeye ilişkin kanun hükümlerine göre, tazminatın kaldırılmasını veya azaltılmasını sağlayabileceği oranda sigortalıya rücu edebileceği açıkça düzenlenmiştir. Karayolları Trafik Kanunu 48. maddesine baktığımız zaman, alkol alan sürücülerin karayolunda araç sürmeleri yasaklanmıştır.

Yine Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin 97. maddesine baktığımızda, alkollü içki aldığı için güvenli süreme yeteneğini kaybetmiş kişilerin, karayolunda araç sürmeleri yasaklanmıştır. Yargıtay kararlarına baktığımızda, meydana gelen bir trafik kazasında kusurlu olan tarafın alkollü olması, kusurlu ve alkollü tarafın üçüncü kişilere vermiş olduğu zararları tazmin eden sigorta şirketinin, sadece araç sahibi alkollü diye, karşılanmış olan tüm zararı, araç sahibine rücu etmesi uygun görülmemiştir. Burada önemli olan, alkol kullanımının kazanın meydana gelmesinde direk rol oynaması gerektiğidir. Yani kaza, alkol tüketimi dışında başka bir nedenden dolayı meydana gelmişse, veyahut kazanın meydana gelmesinin alkolün etkisiyle olduğu saptanması durumunda, zararın poliçe teminatı içinde kalacaktır.

Böylelikle, alkol tüketen kusurlu kişi, kaza sonucu oluşan cismani ve/veya maddi zararı tek başına tazmin etmek zorunda kalmayacaktır. Manevi tazminata dair talepler, Zorunlu Trafik Sigortası teminatları dahilinde olmadığı gibi, araç sahibinin sorumluluğundadır. Eğer kusurlu taraf olan alkollü araç sahibini geçerli bir zorunlu trafik sigortası yoksa, bu durumda üçüncü kişilerde olan maddi zararlar için kendisi sorumluyken, Sigortacılık Kanunu’nun 14. maddesine göre, üçüncü kişilerde oluşan bedensel zarar için Güvence Hesabı’nın sorumluluğuna gidilecektir. Üçüncü kişilerin zararını karşılayan Güvence hesabı, ödediği tazminatın tahsili amacıyla zarar veren aracın sahibine, işletenine, sürücüsüne rücu edecektir.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.