26 bin icralık araba satışta. İcralık araçlar nasıl satın alınır? İhaleye nasıl girilir? İcralık araçları kaç para?

İstanbul İcra Müdürlüğü tarafından icralık olan 26 bin aracın satışına başlandı. O otomobiller her kesimden alıcı bulmaya başladı. İcralık araçlar nasıl satın alınır? İhale ilanlarına nereden ulaşılır? İcralık araçlar kaç para? İcralı araçlara talep var mı? Detaylar haberimizde...

GENEL 07.03.2019, 12:16
26 bin icralık araba satışta. İcralık araçlar nasıl satın alınır? İhaleye nasıl girilir? İcralık araçları kaç para?

İstanbul İcra Müdürlüğü tarafından icralık olan 26 bin aracın satışına başlandı. O otomobiller her kesimden alıcı bulmaya başladı. İcralık araçlar nasıl satın alınır? İhale ilanlarına nereden ulaşılır? İcralık araçlar kaç para? İcralı araçlara talep var mı? 

26 bin icralık araç nasıl satın alınır? İhale ilanlarına nasıl ulaşılılır?

"Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes bu ihalelere katılabilir. Bu ihalelere katılmak için öncelikle araç seçimi yapmak gerekiyor. İhalelerin nerede ve ne şekilde yapıldığını gazetelerin orta sayfalarında yer alan icra küpürlerinden ya da internet üzerinden icralık arabalar diye arama yaparak. Bu araçların listesine ve ihale bilgilerine ulaşabilir ve katılım sağlayabilirler."

İcralık araçlar kaç para? Aracı satın alan nasıl belirleniyor?

İcralık araçlar normal fiyatının yüzde 50'si kadar bedel ile ihaleye çıkar. İhale açık artırma usulü ile gerçekleştirilir. Herkes istediği kadar teklifte bulunabilir. 50 TL'den başlayan artırımlar gerçekleştirilebilir. En yüksek fiyatı veren aracın yeni sahibi olur. Yüzde 50'lik bedel üzerinden herkes artırma yaptığında, normal bedelin altında bir fiyata araç sahibi olunabilir. Ancak ihale ortamını önceden kestirebilmek mümkün değil.

Aracın fiyatı ne olursa olsun ihale sistemi aynı şekilde işliyor. 300 bin liralık araç için de, 40 bin liralık araç için de prosedür aynı şekilde ilerliyor.

İcralık araç ihalelerinde toplu satış yapılabiliyor mu?

Bu ihalelerde toplu satış mümkün değil. Her araç için ayrı ihale gerçekleştirilir. Şu anda yedi emin otoparkları dolduğu ve yeni depolar kiralandığı için de her bütçeye uygun araç bulunmakta.

İcra dairelerinin kapasitesi aşılmış olduğundan şu anda icralık olan 26 bin otomobilin satışının 2 seneye yayılacağını varsayıyorum.

İcralık araçlara talep var mı?

İcralık araçlara inanılmaz bir talep var. Herkese ve her bütçeye uygun araç olduğundan ilgi oldukça yüksek.

İcra satış ihaleleri kim tarafından gerçekleştiriliyor?

İhaleler devlet aracılığıyla icra müdürlükleri tarafından yapılıyor. İhaleye katılmak isteyenlerin sadece almak istedikleri araca karar verip, araçla ilgili detaylı bir araştırma yapıp ihaleye katılmaları gerekiyor.

Yorumlar (0)