2018 uzman erbaş başvuru şartları neler alım ne zaman yapılacak?

2018 uzman erbaş alımı ne zaman yapılacak başvuru şartları neler? soruları binlerce kişinin gündeminde. TSK'daki FETÖ ihraçlarının yerine yeniden uzman erbaş alımı gerçekleştiriliyor. Hem Milli Savunma Bakanlığı'nın hem de Devlet Personel Başkanlığı'nın internet sitesinden yayımlanan ilanda ihtiyacı karşılaşamak için personel alımı yapılacağı bilgisine yer verildi. Uzman erbaş alımı için başvuru şartları belli oldu. Binlerce genç adayın merak ettiği 2018 uzman erbaş alımı: Ne zaman yapılacak, başvuru şartları neler? sorusunun yanıtı haberimizde...

2018 uzman erbaş başvuru şartları neler alım ne zaman yapılacak?

2018 uzman erbaş alımı: Ne zaman yapılacak, başvuru şartları neler? sorusunun yanıtıyla  ilgili yeni gelişmeler binlerce kişi tarafından merakla bekleniyor. Uzman erbaş adayları 2018 yılında uzman erbaş alımı ne zaman başlayacak, başvurular için ne gibi şartlar aranmakta sorularının yanıtı sosyal medyada merakla bekleniyor. TSK, FETÖ operayonu kapsamında ordudan ihraç ettiği personelin yerine yenisini almak için çalışmaar başlattı. TSK’nın  personel açığını gidermek için ihtiyaç duyulan kadrolara atama yapılması planlandı ve 2018 yılında toplamda 43 bin personel alımına gidilecek. Peki, 2018 uzman erbaş alımı ne zaman yapılacak? Başvuru şartları neler? 

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) uzman erbaş alımı için başvurularının ne zaman başlayacağı merak ediliyor. Uzman erbaş alımı için TSK çalışmalara başladı. MSB, toplamda 43 bin personel alımında 13 bin 213’ü Uzman Erbaşlık kadrolarına ayırdı. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ile Milli Savunma Bakanlığının koordineli olarak yapacağı alımlarda eğitimli ve milli duyarlılığı yüksek personeller bünyesine katmayı amaçlıyor. Bu yıl toplamda 48 bin personel istihdam edecek olan TSK, ilanı resmi internet hesabından adaylarla paylaştı. Başvuru şartlarını taşıyan adaylar başvurularını yapabilecekler. Başvuru bilgileri ve detaylar haber detayda...

Türk Silahlı Kuvvetleri uzman erbaş alımı için başvurularının ne zaman başlayacağı merak ediliyor. Uzman erbaş alımı için TSK çalışmalara başladı. MSB, toplamda 43 bin personel alımında 13 bin 213’ü Uzman Erbaşlık kadrolarına ayırdı. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ile Milli Savunma Bakanlığının koordineli olarak yapacağı alımlarda eğitimli ve milli duyarlılığı yüksek personeller bünyesine katmayı amaçlıyor. Bu yıl toplamda 48 bin personel istihdam edecek olan TSK, ilanı resmi internet hesabından adaylarla paylaştı. Başvuru şartlarını taşıyan adaylar başvurularını yapabilecekler. Başvuru bilgileri ve detaylar haber detayda...

2018 UZMAN ERBAŞ ALIMI NE ZAMAN YAPILACAK?

Başvuruların internetten alınma işlemi 20 Mart 2018 tarihinde başlayacak olup başvurusu kabul edilen ve seçme sınavlarına girmeye hak kazanan adayların isimlerinin yer aldığı liste www.jandarma.tsk adresinde Mayıs 2018 tarihine kadar yayınlanacaktır. Uzman erbaş seçme sınavları 08 Mayıs 2018 tarihinden itibaren Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisinde yapılacaktır. Seçme sınavlarında başarılı olan adaylar yetkili hastanelere sevk edilir ve adayların sağlık raporu almaları sağlanır. Jandarma Genel Komutanlığı gerekli görürse sınav tarihlerinde ve diğer şartlarda değişikliğe gidebilmektedir. Herhangi bir değişiklik yapıldığında www.jandarma.tsk adresinden paylaşılacaktır.

Jandarma Uzman Erbaş adaylarının atamaları yapılarak daha sonra belirlenecek eğitim ve kurs takvimine göre eğitime tabi tutulurlar. 2018 Uzman Erbaş Alımı mülakat ve bedeni yetenek sınavlarında 50 puan toplam tavan puandır. Mülakat sınavı 15 puan üzerinden, bedeni yetenek sınavı ise 35 puan üzerinden değerlendirilmektedir. Bu iki sınavın toplamı 29 ve daha düşük puan alan adaylar ile sadece mülakattan 10 puanın altında almış olanlar elenir.

KARA KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI SÖZLEŞMELİ ER ALIMI

UZMAN ERBAŞ  BAŞVURU ŞARTLARI

Türk Silahlı Kuvvetleri 2018 yılı uzman erbaş alımları için geri sayım başladı. Memur adaylarını heyecanlandıran uzman erbaş alımları için genel şartlar neler olacak? Henüz kesinlik kazanma da muhtemel şartlarda en az lise mezunu olan adayların 29 yaşını bitirmemiş olmaları, askerliğinin terhis olanlar için 5 yıldan fazla geçmemiş olması istenilecek ve adayların güvenlik soruşturmalarından olumlu sonuçlanması istenilecek. Milli Savunma Bakanlığı geçtiğimiz yıl içerinde çok sayıda personel alımı gerçekleştirmişti. 2018 yılında da açıkta bulunan kadrolar için çok sayıda rütbeli personeller alacak.

TSK HANGİ KADROLARDA ALIM YAPILACAK?

Türk Silahlı Kuvvetlerinin personel ihtiyacı gidermek için hangi kadrolarda alım gerçekleştirilecek? Toplamda 43 bin olan personel alımında subay, astsubay, uzman erbaş ile sözleşmeli er kadrolarına alım yapılacak. 3 bin 755 subay, 5 bin 375 astsubay, 13 bin 213 uzman erbaş olacak ve 20 bin 595 sözleşmeli er alımı gerçekleştirilecek.

HANGİ SINIFLARA ALIM YAPILACAK?

Kara Kuvvetleri Komutanlığı çok sayıda uzman onbaşı ve sözleşmeli er alımı yapacak. Peki hangi sınıflara alım yapılacak? Piyade, Tank, Muharebe, Ulaştırma, Topçu, Veteriner, Hava Savunma, İkmal, Sıhhiye, Bakım, İstihkam ve Sözleşmeli Er sınıfları için uzman çavuş alımı yapılacaktır.

BAŞVURU TARİHLERİ BELLİ OLDU

Uzman erbaş alımı başvurularına dair ilanın ardından başvuru tarihleri belli oldu. Buna göre;

20 Mart 2018 tarihinde başlayacak olup başvurusu kabul edilen ve seçme sınavlarına girmeye hak kazanan adayların isimlerinin yer aldığı liste www.jandarma.tsk adresinde Mayıs 2018 tarihine kadar yayınlanacaktır. Uzman erbaş seçme sınavları 08 Mayıs 2018 tarihinden itibaren Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisinde yapılacaktır. Seçme sınavlarında başarılı olan adaylar yetkili hastanelere sevk edilecek ve sağlık raporu almaları gerekecek. Eğer Jandarma Genel Komutanlığı gerekli görür ve sınav tarihleri ya da diğer şartlarda değişikliğe giderse, www.jandarma.tsk adresinden paylaşılacaktır.

Jandarma Uzman Erbaş adaylarının atamaları yapılarak daha sonra belirlenecek eğitim ve kurs takvimine göre eğitime tabi olacaklar. 2018 Uzman Erbaş Alımı mülakat ve bedeni yetenek sınavlarında 50 puan toplam tavan puandır. Mülakat sınavı 15 puan üzerinden, bedeni yetenek sınavı ise 35 puan üzerinden değerlendirilmektedir. Bu iki sınavın toplamı 29 ve daha düşük puan alan adaylar ile sadece mülakattan 10 puanın altında almış olanlar elenir.

BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

a. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve erkek olmak,

b. En az lise ve dengi okul mezunu olmak veya yurt dışındaki dengi okul mezunu olmak,

c. Nüfus kaydına göre 01 Ocak 2018 tarihi itibarıyla yirmi (20) yaşından gün almış olmak ve yirmi yedi (27) yaşını bitirmemiş olmak.

ç. Sözleşmeli erbaş ve erlerden en az üç yıl görev yapmış, müteakip sözleşme süreleri içerisinde ve 01 Ocak 2018 tarihi itibariyla yirmi dokuz (29) yaşını bitirmemiş olmak.

d. Seçme sınavlarını başarı ile geçmek, sevk edildikleri hastanelerden TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliğine uygun olarak “Komando Uzman Erbaş Olur veya Uzman Erbaş Olur ” kayıtlı sağlık raporu almış olmak,

f. En az 164 cm boyunda olmak koşuluyla, Boy-Kilo Tablosunda oranları tablosunda belirtilen değerler içerisinde bulunmak. Boy uzunluğu çıplak ayakla, ağırlık ise spor şortu/eşofman ile ölçülür.

g. Askeri öğrencilikle ilişiği kesilmemiş olmak, Türk Silahlı Kuvvetlerinde, J.Gn.K.lığında ve Sahil Güvenlik K.lığında daha önce subay, astsubay, uzman jandarma veya uzman erbaş olarak istihdam edilmemiş olmak,

ğ. Güvenlik soruşturması olumlu olmak.

h. Verilen ceza, ertelense, seçenek yaptırımlara çevrilse, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilse veya affa uğrasa dahi; Devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlar ile basit ve nitelikli zimmet, irtikâp, iftira, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, yalan yere tanıklık, yalan yere yemin, cürüm tasniî, ırza geçmek, sarkıntılık, kız, kadın veya erkek kaçırmak, fuhşiyata tahrik, gayri tabiî mukarenet, dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyeti kırıcı suçlar ile istimal ve istihlâk kaçakçılığı hariç kaçakçılık, resmî ihale ve alım ve satımlara fesat karıştırma, Devlet sırlarını açığa vurma suçları ile askerlik hizmeti sırasında firar, amir veya üste fiilen taarruz, emre itaatsizlikte ısrar, üste hakaret, mukavemet, fesat, isyan suçlarından dolayı yahut 22/5/1930 tarihli ve 1632 sayılı Askerî Ceza Kanununun 148 inci maddesinde yazılı suçlardan mahkûm olmamak,

ı. Taksirli suçlar hariç olmak üzere diğer suçlardan adlî veya askerî mahkemeler tarafından otuz günden daha fazla süreli hürriyeti bağlayıcı bir ceza ile mahkûm olmamak,

i. Taksirli suçlar nedeniyle altı ay veya daha fazla süre ile hürriyeti bağlayıcı bir cezaya mahkûm olmamak.

j. Türk Silahlı Kuvvetlerinin manevi şahsiyetine gölge düşürmemiş, askerliğin şeref ve haysiyeti ile bağdaşmayacak eylemlerde bulunmamış, tutum ve davranışları ile yasadışı siyasi, yıkıcı ve bölücü ideolojik görüşleri benimsememiş olmak.

k. Askerlik hizmetini yapmakta iken müracaat edenler için Birlik Komutanlıklarınca düzenlenen Nitelik Belgesi (TABLO-2) almış olmak.

l. Vücut yapısı düzgün, her bakımdan sağlam ve fiziki görünüşü kusursuz olmak (göğüs kafesi ve omurgasında şekil bozukluğu bulunmamak, düz taban olmamak, vücudunun daimi açık yerlerinde, kol, ön kol ve el bölgesinde, baş-boyun bölgesinde, diz altında dövme bulunmamak, vücudunun herhangi bir yerinde kendine zarar verme işareti olan jilet, sigara yanığı izleri bulunmamak, diğer bulgular için ise TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliğine göre uygun bulunmak.

Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2019, 02:36
YORUM EKLE