Gündem

Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu’ndan Flaş Açıklama! “Yurt Süreçleri Profesyonelce Yürütülüyor”

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu, üniversiteli gençlerin yurt sistemi ile ilgili konuştu. Kasapoğlu,  “Yurt süreci her zamanki gibi kendi mecrasında ve profesyonelce yönetilen bir süreç. Bu yıl da öyle oldu” ifadelerini kullandı.

Son Yıllarda Yurtlarda Yatak Sayısı 216 Bin Arttı

Hürriyet Gazetesine konuşan Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu, ‘Bu başvuruda biz 362 bin kişiyi yurda yerleştirdik. Bunun 46 bin 863’ü feragat etti. 35 bini hemen ilk yedekte yerleştirdik. Normal süreçte biz başvuranların yüzde 90’ını yerleştiriyoruz. Pandemi nedeniyle bir sıkışma oldu. Ama tüm imkânları seferber edeceğiz. Son 4 yılda yatak sayısını 216 bin artırdık. Bunun çoğu pandemi döneminde bitirildi. Yine kısa sürede devreye sokacağımız 64 bin kapasite var. Onları yetiştirmek için yoğun bir çalışma içindeyiz” ifadelerini kullandı.

Her Yıl Alınan Başvuruların Yüzde 88’i Yerleştiriliyor

Pandemi süreci nedeniyle iki yıldır başvuru almadıklarını ve bu yıl yurtlara ilginin fazla olduğunu aktaran Bakan Kasapoğlu, “Eylül ayıyla birlikte başlıyor yurtlara yerleştirme konusu. Üniversite yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının hemen akabinde biz yurtlara başvuruları alıyoruz. Yurt süreci her zamanki gibi kendi mecrasında ve profesyonelce yönetilen bir süreç. Bu yıl da öyle oldu. Başvurular alındı. 12 ayrı kurumdan doğrulamalar yapıldı. Başarı kriteri, gelir kriteri, sosyal kriter üç ayrı kriter incelenip, talebe göre yerleştirme yapıldı. Pandemi nedeniyle 2 yıldır başvuru almadık. Bu yıl o yüzden yığılma oldu. Pandemi nedeniyle geçen yıl gelmeyen öğrenciler bu yıl geldiler. Bir de bu sene başvuran öğrenciler var. İkisinin bir araya gelmesi bir yoğunluk oluşturdu. Ama yerleştirmelere baktığımızda bizim yerleştirmemiz zaten 2019’da da ilk başta aynı oranda. Biz her yıl aldığımız başvurunun yüzde 88’ini yerleştiriyoruz” dedi.

“Hiçbir Genç Açıkta Kalmayacak”

Hiçbir gencin açıkta kalmasına gönüllerinin razı olmayacağını dile getiren Bakan Kasapoğlu,  “Bir yandan yeni yurtlar devreye girecek. Bir yandan yeni kiralamalar yapıyoruz. Yurt olabilecek yerlere bakıyoruz. Kiralıyoruz. Satın alıyoruz. Tüm imkânları devreye sokuyoruz. Hiçbir gencimizin açıkta kalmasına gönlümüz razı olmaz. Onları dışarıda bırakmamak için elimizden geleni yapıyoruz” ifadelerini kullandı.