Gündemİzmir HaberleriPolitika

Gençlik Kongresinde gazeteciler darp edildi! Başkan’dan yazılı açıklama geldi

CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, CHP İzmir Gençlik Kolları Kongresi'nde basına yönelik yaşanan darp olayına dair açıklamalarda bulundu.

Cumhuriyet Halk Partisi İzmir İl Gençlik Kolları Kongresinde yaşanan olaylar hakkında açıklama CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel tarafından yapıldı.

Gazeteciler, seçim sonrası iki grup arasından çıkan kavgada arada kaldı ve darp edildi. Bu olay üzerine kongrenin yapıldığı yere geri dönen parti yetkilileri hem olay ile ilgili inceleme yaptı hem de darp edilen gazeteciler ile görüştü.

ADIMIZIN KAVGALARLA ANILMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ

Yaşanan olayların CHP’nin demokrasi anlayışıyla uyuşmadığını ifade eden Başkan Yücel; “Bunu yapan ve gençlik kolu kongresinde bu arbedenin yaşanmasına ve gazetecilere yönelik saldırılara sebep olanları tek tek tespit ederek gerekli disiplin sürecini başlatacağız.” ifadelerini kullandı.

Yaşananların kimsenin yanına kalmayacağının ve partisinin adının bu tarz olaylarla anılmasına izin verilmeyeceğinin altını çizen Yücel ifadelerine; “Maalesef son yapılan il gençlik kolları kongremizde yaşananlar, partimizin demokrasi anlayışına ve her alanda savunduğu basın özgürlüğünden yana duruşumuza yakışmamıştır. Demokratik yarışın verdiği heyecanlı ortamın yanında, kongrede her şey yolunda gözüküyordu. Daha sonra yapılan oylama sonucunda Burak Kotan arkadaşımızın İl Gençlik Kolları Başkanı seçildiği ancak kazanan adayın ilan edilmesi sonrasında arbede çıktığı ve gazetecilerin de yaşanan tartışmalarının arasında kaldığı haberini aldık. Bunu duyar duymaz tekrar kongrenin yapıldığı alana intikal ederek öncelikle olaydan etkilenen basın mensubu arkadaşlarımızın yanına gittik ve hepsiyle tek tek görüştük.

Yaşanan olaylar çok üzücü ve yaşanmasını istemeyeceğimiz türden olaylar. Burada bir provokasyon var. Bunu yapan ve gençlik kolu kongresinde bu arbedenin yaşanmasına ve gazetecilere yönelik saldırılara sebep olanları tek tek tespit ederek gerekli disiplin sürecini başlatacağız.

Bu olayın sorumluları CHP terbiyesi almış olamaz ve partimizde barınamaz. Bu saldırılar kimsenin yanına kar kalmayacaktır.” şeklinde devam etti.

FAİLLERİN BULUNMASINI TALEP EDİYORUZ

Konu ile ilgili bir yazılı açıklama da Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) İzmir Şubesi Başkanı Halil İbrahim Hüner’den geldi.

Hüner ifadesinde; “CHP İzmir İl Gençlik Kongresi’nde bir gazetecinin görüntü almasının engellenmesi için elinden telefonunun alınması, bir başka gazetecinin de darbedilmesi hem cezai suçtur hem de basının özgür çalışma ortamını engellemek ve basın özgürlüğünü kısıtlamaktır. Olaya karışanların, faillerin bir an önce yakalanıp gerekli cezayı almasını talep ediyoruz.” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu