GündemTeknoloji

Gençlere VERGİSİZ CEP TELEFONU için 26 yaş ve 9500 TL sınırı Resmi Gazete’de yayımlandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gençlere vergisiz cep telefonu müjdesi için harekete geçildi. Bugün Resmi Gazete’de yayımlanan karar milyonlara duyruldu.

Gençlere VERGİSİZ CEP TELEFONU için 26 yaş ve 9500 TL sınırı Resmi Gazete’de yayımlandı- 2023 cumhurbaşkanlığı seçimleri kapsamında Erdoğan’ın vaatleri arasında yer alan üniversiteli gençlere vergisiz cep telefonu satılacağına ilişkin karar Resmi Gazete’de bugün yer aldı. Ancak vergisiz cep telefonları için yeni kriterler de ortaya çıktı. İşte detaylar…

ÖNLİSANS VE LİSANS ÖĞRENCİLERİNE 9500 TL İLE 26 YAŞ SINIRI

Bugün “Yükseköğretim Öğrencilerine Teknolojik Cihaz ve İnternet Desteği Verilmesine” ilişkin Cumhurbaşkanı kararı Resmi Gazete’de yayımlandı. Karardaki yaş ve ücret ayrıntısı dikkat çekerken Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan karara göre, 9 bin 500 TL’ye ek olarak 26 yaş sınırı getirildi.

Karara ilişkin detaylarda, “Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı yükseköğretim öğrencilerinin her birine, bir defaya mahsus olmak üzere teknolojik cihaz desteği ve 1 yıllık internet desteği sağlanacak. Desteğin, nihai satış fiyatı 9 bin 500 TL’yi aşmayan cep telefonu ile bilgisayarların elektrik ortamda düzenlenen faturayla yapılan satın alımlarında kullanılabileceği aktarıldı.” ifadeleri yer aldı.

Resmi Gazete’de yayımlanan kararlarda maddeler şu şekilde sıralandı:

• Satın alma tarihi itibariyle 26 yaşından gün almamış olan, açık öğretim öğrencileri hariç, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı yükseköğretim öğrencilerinin her birine, bir defaya mahsus olmak üzere teknolojik cihaz desteği ve bir yıllık internet desteği sağlanır.

• Bu destek, nihai satış 9 bin 500 TL’yi aşmayan mobil telefon ve cihatları ile bilgisayar cihazlarının elektronik ortamda düzenlenen fatura ile yapılan satın alımlarda kullanılır.

• İkinci el cihaz satın aımları bu destek kapsamı dışındadır.

• Her öğrencinin bir defaya mahsus olmak üzere kullanabileceği teknolojik cihaz destek tutarı toplamı en fazla 5 bin 500 TL’dir.

• Söz konusu öğrenciler için sağlanacak internet desteği, bir hatla sınırlı olmak üzere 12 ay boyunca ücretsiz aylık en fazla 10 cigabayt olacak şekilde yıllık 120 cigabayttır. Bu destel, ilgili öğrenci adına kayıtlı bir hatla kullanılır

• Edinilen mobil telefon cihazları, destekten yararlanma tarihinden itibaren en az iki tam yıl süre ile sadece destekten yararlanan tarafından kullanılır.

• Bu kararda yer alan şartların ihlalinin veya desteklerden usulsüz yararlanıldığının tespit edilmesi halinde, yararlanılan destek tutarı, ödemenin yapıldığı tarihten itibaren gecikme zammı oranında hesaplanacak faiz ile birlikte destekten yararlanandan geri alınır.

• Bu karar kapsamında verilen destekler GSB bütçesine bu amaçla tahsis edilen ödenekten karşılanır.

İlk ve tek kez uygulanacak kampanyadan faydalanmak isteyen öğrenciler için Türkiye’de üretilen cep telefonları üzerindeki satışlarda geçerli olacak.