Gündem

Gençlere Önemli Karar! O Ücretler Artık Devlet Tarafından Karşılanacak!

Meslek edinmek isteyen gençler meslek eğitim merkezlerine gitmeye devam ediyor. Bu merkezlere giden gençlere kalfalık döneminde belli bir ücret ödeniyor. Bu bağlamda devlet yeni bir karar aldı. Kalfalık döneminde ödenen ücrete iyileştirme getirilecek ve devlet tarafından ödenecek.

Eylül’ de başlayacak

1 Eylül 2021 yeni nesil çalışma yöntemleri, teşviklerin revize edilmesi, geleceğin işleri odaklı işgücü dönüşümü, genç istihdam ulusal strateji belgesini” içeren dönüşüm ajandası yaşama geçirileceği açıklandı. İmalat ve bilişim sektöründe 3700 lira sigorta prim desteği verilmeye devam ediyor. Normalde 12 ay olan destek kadınlar, 18-25 yaş arası gençler, engelliler için 18 ay uygulanıyor.

Kredi Garanti Fonu da (KGF), katma değeri yüksek üretimi ve nitelikli istihdamı uygun maliyetli seçmeli kredilerle destekleyecek şekilde yeniden yapılandıracak. Dijital yetkinliklerin geliştirilebileceği kuruluşlarda staj programları desteklenecek. İlave istihdama prim ve vergi desteği, Tekstil, hazır giyim sektöründe 1 veya 2’inci bölgeden diğer bölgelere taşınan firmalara verilen teşvik için başvuru süresi de gelecek yılın sonuna kadar devam edecek.