Gündem

Gençler ve kadınlar yerel yönetimlerde söz sahibi oldu

2024 yerel seçimlerinde dikkat çeken gelişmelerden biri de birçok gencin belediye başkanlığı koltuğuna oturması oldu. Türkiye’nin en genç kadın belediye başkanı unvanını kazanan 22 yaşındaki Zeynep Çelik’in yanı sıra, İstanbul’da 2, Ankara’da 1 ve Bodrum’da 1 olmak üzere toplam 5 genç isim ilçe belediye başkanı seçildi.

Zeynep Çelik: Türkiye’nin en genç kadın belediye başkanı

Çanakkale’nin Yenice ilçesine bağlı Kalkım beldesinde bağımsız aday olarak seçilen 22 yaşındaki Zeynep Çelik, Türkiye’nin en genç kadın belediye başkanı oldu.

İstanbul’da 2 genç başkan

İstanbul’da Avcılar’da CHP’den seçilen Utku Caner Çaykara (33) ve Tuzla’da yine CHP’den seçilen Eren Ali Bingöl (31) ilçe belediye başkanı seçildi.

Ankara’da yeni yüz: Hüseyin Can Güner

Ankara’da CHP’nin Çankaya Belediye Başkanı Hüseyin Can Güner (31), AK Partili rakibini geride bırakarak seçimi kazandı.

Bodrum’da değişim: Tamer Mandalinci

Bodrum Belediye Başkanlığına seçilen CHP’li Tamer Mandalinci, 30 yaşında Türkiye’nin en genç belediye başkanlarından biri oldu.

Düzce’ye genç isim: Selami Savaş

Düzce’nin Yığılca ilçesinde AK Parti’den aday gösterilen 32 yaşındaki Selami Savaş, en yakın rakibini geride bırakarak Yığılca’nın yeni belediye başkanı seçildi.

Kadın belediye başkanlarının da sayısı arttı

Seçimlerde kadın belediye başkanı sayısında artış oldu. Resmi olmayan sonuçlara göre 81 ilden 11’i kadınlar tarafından yönetilecek. 81 ilde kadın belediye başkanlarının sayısı iki kat arttı. 2019’daki yerel seçimlerde kadın aday oranı yüzde 7,89 olarak gerçekleşmişti.

O yıl seçimlerin sonunda 81 ilin 4’ünde kadın belediye başkanı seçildi. Son seçimde ise bu sayıda artış oldu.