Ekonomi

Geliri olmayanlar ve emekliler o ödemeyi yapmayacak! Yapanlar iade alacak!

2020 yılı emlak vergisinin ilk ödemeleri Mayıs ayı içerisinde başladı. Sahibi olan konutun veya işyerinin konumuna göre değişen ödemelerden bazı vatandaşlar muaf tutuluyor. Emeklilerin ve geliri olmayanlarında içinde bulunduğu muaf listesindekiler vergi ödedikleri son 5 yılın paralarını toplu olarak da iade alabiliyorlar. İşte emlak vergisi hakkında tüm merak edilenler…

Birçok vatandaş emlak vergisi hakkında yeterli bilgiye sahip değil. 2020 yılı ödeme takviminin belli olması ve ilk taksitlerin yatırılmaya başlanması ile birlikte konu ile ilgili olarak internet araştırmaları arttı. Bu yıl Mayıs ayı ödemeleri başlayan ve geriye son 16 gün kalan emlak vergisi için ikinci taksitler Kasım ayında alınmaya başlanacak. Ancak bazı vatandaşların emlak vergisinden muafiyet hakkı bulunuyor. Peki, kimler emlak vergisi ödemek zorunda değil?

Emlak vergisi muafiyet hakkı bulunanlar

Sahibi olduğu konutun 200 metrekareden daha küçük olması ve bu haktan yararlanacak olan konut sahibinin kendi adına kayıtlı başka bir taşınmazı bulunmayan kişiler, hiçbir geliri olmayan ev hanımları, emekliler, 18 yaşından büyük işsizler, gaziler, engelliler, şehitlerin dul ve yetimlerin emlak vergisi ödemesine gerek yok.

Ödemeler nasıl yapılacak?

Emlak vergisi ödemeleri konutun bulunduğu ilçenin belediyesinin internet sitesinden online olarak kredi kartı ile yapılabilir. Ödemeyi yapmak durumunda olan ancak yapmayan vatandaşlara ödemelerini cezalı olarak yapmak durumunda kalırlar.

Muafiyet hakkı olup ödeme yapanlar ne olacak?

Emlak vergisi ödemiş ancak muafiyet hakkı olan kişiler, geriye dönük olarak 5 senelik ödemelerini toplu olarak iade alabilirler. Vergi ödemelerini geri almak isteyenlerin taşınmazın adres olarak kayıtlı olduğu belediyede yer alan tapu dairesine giderek bu isteklerini verdikleri dilekçe ile beyan etmesi gerekiyor.

Öte yandan yurt dışından emekli aylığı alanlar, emekli olup yeniden çalışarak gelir elde etmeye başlayanlar emlak vergisini ödemek durumundalar.