Genel

Gelecek Partisi’nden Oğuz Şalvız: Hemşireler ve yardımcı sağlık personellerine yeterli ilgi yok

Gelecek Partisi Sivil Toplum ve Halkla İlişkiler Birim Başkan Yardımcısı Oğuz Şalvız, koronavirüs salgınında mücadele eden hemşireler ve yardımcı sağlık personellerinin unutulduğunu söyledi. Şalvız, ''Unutmayalım ki hastane ve yoğun bakım demek sadece hekim, solunum cihazı, test kiti, maske demek değildir. Hemşire demektir, yardımcı sağlık personeli demektir.'' ifadelerini kullandı.

Gelecek Partisi Sivil Toplum ve Halkla İlişkiler Birim Başkan Yardımcısı Oğuz Şalvız, koronavirüs salgınında mücadele eden hemşireler ve yardımcı sağlık personellerinin unutulduğunu söyledi.

Başta hemşireler ve yardımcı sağlık personelleri olmadan, bu sistemi tek başına yürütmenin imkânsız olduğunu söyleyen Şalvız, ”Unutmayalım ki hastane ve yoğun bakım demek sadece hekim, solunum cihazı, test kiti, maske demek değildir. Hemşire demektir, yardımcı sağlık personeli demektir.” ifadelerini kullandı.

‘SONSUZ SAYGILARIMI SUNUYORUM’

İçinde bulunduğumuz bu zorlu süreçte, dünyanın birçok ülkesinde hemşirelerin öneminden yazılı ve görsel basında bahsedilirken Türkiye’de şu anda, OECD ülkeleri ve Avrupa’ da, hasta başına düşen hemşire sayısında maalesef sonuncu sıradayız diyen Şalvız, “Maske yok diye endişe edenler, test kiti yok diye paniğe kapılanlar, solunum cihazı yeter mi diye soranlar, acaba hemşire sayımız yeterli mi diye düşünüyorlar mı? Tabii bunun yanında, diğer yardımcı sağlık personellerini de es geçmemek gerekiyor. Anestezi Teknikerleri, Ebeler, Röntgen ve Laboratuar Teknisyenleri, ATT ler ve sağlık kuruluşlarında çalışan temizlik personelleri, büyük bir özveri ile ailelerini ikinci plana atarak, canla başla hizmet vermek, hastaların hayata tutunmalarını sağlamak için mücadele ediyorlar. Tüm sağlık kuruluşlarımızda görev yapan hekimlerimiz, tabii ki sağlık hizmetlerinin vazgeçilmez mihenk taşlarıdır, ancak, başta Hemşireler ve yardımcı sağlık personelleri olmadan, bu sistemi tek başlarına yürütmeleri de bir o kadar imkânsızdır. Kaldı ki, son günlerde, onlar da bunun mesajını defaten vermeye çalışıyorlar. Bu kutsal çabaları için kendilerine, sonsuz şükranlarımı ve saygılarımı sunuyorum” dedi.

‘SAĞLIK ÇALIŞANLARININ RENCİDE EDİLDİĞİ ÜZÜCÜ HABERLER GÖRÜYORUZ’

Sözlerine devam eden Başkan Şalvız, “Bugünlerde, sosyal medyada, Sağlık çalışanlarının otele alınmadığı, yaşadığı apartman girişine yazı asılarak rencide edildiği, toplu taşıma araçlarından indirildiği gibi üzücü haberler paylaşılıyor. Unutmayalım ki hastane ve yoğun bakım demek sadece hekim, solunum cihazı, test kiti, maske demek değildir. Hemşire demektir, yardımcı sağlık personeli demektir.

Bugünlerde, COVID-19 ile mücadele eden dünyanın birçok ülkesi, hastanelere giremeyen ve yoğun bakımda tedavi gören, eşi, çocuğu, kardeşi, annesi, babasına ulaşamayan çaresiz insanların yerine, o hastaların saçlarını okşayan, ellerini sıkı sıkı kavrayıp güç veren, bu yüreği çok büyük hemşireleri konuşuyor. İşte bu yüzden, tüm sağlık çalışanlarımızı, sadece alkışla değil, özellikle bu zorlu süreçte haklarının fazlasıyla verilmesi ile onore etmeliyiz” dedi.
Hemşirelerimiz ve yardımcı sağlık personellerimizi bu zorlu süreçte, gösterdiği insanüstü özverili çabayı takdir ettiğini söyleyen Şalvız, “GELECEK PARTİSİ ve bir sağlık çalışanı olarak, bir kez daha şükranlarımı ve saygılarımı sunuyorum” dedi.

İlgili Makaleler