EkonomiGündem

Gece saat 12’yi geçtikten sonra büyük zam gelecek! Hemen depoları fulleyin!

Brent petrol fiyatları Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle dalgalanma yaşarken benzin ve motorin fiyatlarına zam ve indirim gelmeye devam ediyor. Bu gece yarısından itibaren motorine zam geldiği öğrenildi.

Brent petrol fiyatlarındaki dalgalanma nedeniyle bu gece yarısından itibaren motorin fiyatlarına 1 lira 36 kuruş zam geleceği açıklandı.

LİTRE FİYATI İSTANBUL’DA 21 LİRAYA YAKLAŞACAK

Fiyat artışıyla birlikte İstanbul’da motorinin litre fiyatı 20 lira 74 kuruşa, Ankara’da 21 lira 13 kuruşa ve İzmir’de ise 21 lira 24 kuruşa yükselecek.

AKARYAKIT FİYATLARI NASIL HESAPLANIYOR?

Akaryakıt fiyatları, Türkiye’nin de dahil olduğu Akdeniz piyasasındaki işlenmiş ürün fiyatlarının ortalaması ile dolar kurundaki değişiklikler baz alınarak rafineriler tarafından hesaplanıyor. Bu hesaplanma sonucunda dağıtım firmalarınca uygulanan fiyatlar, rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük değişiklikler gösterebiliyor.

EPDK’nın fiyatlardaki değişimi açıklayan tek sendika olan EPGİS hakkında suç duyurusunda bulunmasının ardından, sendika dava süreci sonlanana kadar akaryakıttaki fiyat değişimlerini vatandaşlarla paylaşmayacağını açıklamıştı.