İzmir HaberleriPolitika

Gaziemir’de belediyecilikte bir ilk: PLEBİSİT (REFERANDUM) KARARI

CHP Gaziemir Belediye Başkan Adayı Ünal Işık ilçenin merkezinde bulunan eski Tansaş arazisinin yeri için verilecek sanat merkezi ya da rekreasyon alanı kararını halka soracaklarını açıkladı. Işık, “Gaziemir’de belediyecilik tarihinde bir ilke imza atarak gerçek bir plebisit (referandum) yapacağız” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Gaziemir Belediye Başkan Adayı Ünal Işık’ın projeleri arasında yer alan eski Tansaş arazisi için önemli bir karar alındı. Işık, yerel seçimin ardından kısa süre içinde bu alana ilişkin yapılacakları belirleyerek çalışmaları hızlandıracaklarını söyledi. Gaziemir’in merkezinde Akçay Caddesi üzerinde yer alan binanın yıkımının ardından ortaya çıkan arazide sanat merkezi ya da rekreasyon alanı için plebisit (referandum) uygulayacaklarını belirtti.

İSTEYİN GERİSİNİ BİZE BIRAKIN

Işık seçim çalışmaları kapsamında yaptığı ziyaretlerde vatandaşların bölgede farklı talepleri olduğunu ifade ederken kongre merkezi ya da sanat merkezi gibi bir yapı yerine daha kullanışlı bir kullanım modelinin gündeme geldiğini söyledi. Yerel yönetimler olarak yapılacak işin halka sorulacağını belirten Işık, Gaziemir’de beş yıllık süre içinde halka rağmen, halkın istemediği hiçbir konunun masaya getirilmeyeceğinin de sözünü verdi. Işık, “Belediyemizin alanlarını hepimiz için daha faydalı ve kullanışlı hâle getirmek için uzman bir ekiple projeler üretiyoruz. Eğer bir alan için, eşit fayda sağlayacak farklı projeler söz konusuysa, seçimi Gaziemirlilere bırakıyoruz. Vatandaşlarımıza ‘Eski Tansaş olarak bilinen alanın, nasıl değerlendirilmesini istersiniz? Bu alanda bir sanat merkezi mi, yeşil alan mı?’ gibi sorular yönelteceğiz. Bu ankete tüm yurttaşlarımızın katılmasını arzuluyoruz. Eğer bir sanat merkezi kararı çıkarsa, o sanat merkezinin etrafını ağaçlarla, çiçeklerle ve özenli bir peyzaj çalışmasıyla süslemek, eğer bir yeşil alan kararı çıkarsa, o yeşil alanın içini sanat aktiviteleriyle doldurmak bizim işimiz. Gaziemir bizim, hep birlikte yöneteceğiz” diye konuştu.