İzmir Haberleri

Gaziemir Belediyesi'nden geri dönüşüm atağı!

Gaziemir Belediyesi, sıfır atık çalışmalarına hız verdi. Belediye yetkilileri, ilçenin dört bir yanına geri dönüşüm kutularını koyduklarını belirtirken vatandaşın artık çok daha bilinçli olduğunu söyledi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca 12 Temmuz 2019’da çıkarılan Sıfır Atık Yönetmeliği kapsamında belediye personeline “Sıfır Atık” konusunda sunum gerçekleştiren Gaziemir Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü Derya Dizman Kayar, ilçede geri dönüşüm için atağa kalktıklarını, buna belediye binasından başladıklarını söyledi. Tüm personelin geri dönüşüm ile ilgili bilgilendirilmesinin ardından belediyenin ofislerindeki çöp kutularını kaldıracaklarını, 7 Ocak itibariyle sadece koridorlardaki geri dönüşüm kutularını kullanacaklarını belirterek “Akşamları belediyeden toplanan çöplere bakıyorum, büyük çoğunluğu kâğıt atığı. 1 ton atık kâğıdın geri dönüşümüyle 17 ağaç kesilmekten kurtuluyor. Uygulama ile belediyeden çıkan tüm atıkları kaynağında ayırabileceğiz” dedi. 

EKONOMİYE DEĞER KAZANDIRACAĞIZ

Sıfır atık kampanyası ile atıkları geri kazanarak ekonomiye katma değer sağlamanın amaçlandığını da vurgulayan Kayar, “Bu şekilde atıklar kaynağında ayrıştırılacak, doğal kaynaklar verimli kullanılacak, israf önlenecek ve atık miktarı azalacak. Yeni üretime kıyasla metal ve plastiklerin geri kazanımıyla yüzde 95 enerji tasarrufu sağlanıyor. Atık camlar cam ürünlere; plastik atıklar elyaf, dolgu malzemesi, otomobil parçası gibi birçok malzemeye, atık metaller de tekrar metal ürünlere dönüşebiliyor. Organik atıklardan da kompost elde edilerek toprak iyileştirici olarak kullanılabiliyor” diye konuştu. 

Bir cevap yazın